Вестник Земя

Коопмедия                      ЦКС
                      НАЦИОНАЛЕН КООПЕРАТИВЕН ВСЕКИДНЕВНИК

Вестник Земя - първа страница

Вт19012021

Брой 12, Година XXXII

Back Вие сте тук:Начало Земеделие (2) Първи сняг точно на Андреев ден – това е добра поличба за стопаните

Първи сняг точно на Андреев ден – това е добра поличба за стопаните

Първи сняг точно на Андреев ден – това е добра поличба за стопаните

Да падне пър­вият сняг точно на Анд­реев ден т.е. точно в пър­вия ден на зимата за стопани от Северозапада е добра поличба. Народът ни си го е казал – дебел сняг – дебел комат. Този, който падна не е много, но е повече от миналата година и затова се надявам земята ни да роди повече през след­ващата година. Не само заради народ­ното поверие, а и заради влагата, която трупа снега в поч­вата. Този валеж сега е изк­лючително полезен за посевите, обясни пред Агри.бг земеделецът Тодор Хрис­тов. Въп­реки че снеж­ната пок­ривка е по-плътна в планин­с­ките части на региона и стопаните от рав­нината се надяват на по-добра реколта, защото и при тях започна да прех­върча. Помня как баба ми на този ден вареше царевица и носеше на живот­ните да си хап­нат. Обяс­няваше ми, че това е важен ритуал особено за бремен­ните животни, за да едреят така, както денят от Анд­реев ден нататък започва да нарас­тва с едно просено зърно. Аз се рад­вам, че вече снеж­ната пок­ривка при нас 23 сан­тиметра, защото ливадите ще имат влага, а за мен това е важно, раз­казва Митко Иванов, който се занимава с живот­новъд­с­тво. Реално снежна пок­ривка има в Плевен­ско и Пред­бал­кана на Врачан­ска област. В Мон­тана все още валежът е съв­сем слаб и не се трупа заради тем­пературата, която е около нулата и над нея. Въп­реки това тази година като цяло стопаните от региона са оптимисти за рекол­тата, защото макар и есента да нямаше обилни дъж­дове, те все пак не лип­с­ваха и това осигури под­поч­вена влага за рас­тенията. Снегът, който идва сега в пър­вия ден на зимата пък ги кара да смятат, че след­ващата стопан­ска година няма да е тол­кова сушава като пред­ход­ната и те ще се рад­ват на по-богата реколта.

България

Икономика

Loading...

Култура

Мюзикълът „ШРЕК“ е отново в Софийската опера

Мюзикълът „ШРЕК“ е отново в Софийската опера

Гост-режисьор от Бродуей - Уест Хайлър

Софийс­ката опера и балет пред­с­тави за първи път в Бъл­гария през фев­руари миналата година мюзикъла „Шре…

Прочети още:

Loading...

Спорт

Алберт Попов с първи точки за сезона

Алберт Попов спечели първи точки за сезона в Светов­ната купа по ски-алпийски дис­цип­лини, след като се класира 16-ти на слалома във Флахау (А…

Прочети още:

Loading...

Свят