БАБХ: Не може да забраним производството на имитиращи млечни продукти
- Петък, 25 Март 2016
Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) редовно прави проверки за влагането на немлечни мазнини в млечни продукти и тези проверки няма да спрат. Това каза пред БНР д-р Райна Иванова, експерт в БАБХ. Припомняме, че агроминистерството разпореди извънредни инспекции във фермите и в мандрите. Това става на фона на обвиненията от страна на млекопроизводителите за картел при изкупуването на млякото и занижен контрол от страна на държавата към имитиращите продукти. „България е член на Европейския съюз, а слагането на растителни мазнини в млечни продукти е разрешено в съюза. Тези храни обаче не могат да бъдат наричани „млечни“. Затова в наредба е записано, че те се наричат „имитиращи продукти“, съдържащи в състава си мляко“, припомни експертът.
Тя посочи, че ако в България бъде забранено влагането на тези немлечни мазнини в млечните продукти, българските производители ще бъдат поставени в неравностойно положение — от чужбина ще идват такива храни, а местните производители няма да могат да ги произвеждат.
През 2015 г. Агенцията е взела 60 проби от търговската мрежа, за да установи дали са коректни производителите. Открити са 8 случая на вложени немлечни мазнини, но на етикета е обявено, че това са млечни продукти. Тези храни са възбранени, върнати са за преетикетиране и на фирмите — производители са наложени финансови санкции. Млекопроизводителят Танчо Колев смята, глобите за измами на потребителите са прекалено ниски. Той настоя за конфискация на стоките и раздаването им на социално слабите. Д-р Райна Иванова припомни, че в момента се изработва нов Закон за храните, където са разписани по-високи санкции. По думите й в момента няма законово основание за конфискация на храните.
Част от мандрите в страната са обявили от 1 април изкупна цена от 35 ст. за литър краве мляко, каза Колев и предупреди, че много производители обмислят закриване на фермите.