С 5 пъти повече субсидии възраждат производството на плодове и зеленчуци
- Неделя, 15 Март 2015
Дотацията все още многократно по-малка дори от тази на Македония,която не е член на ЕС
Бюджетът, определен по схемите за обвързана подкрепа за плодове и зеленчуци и нотифициран до Европейската комисия към 1 август 2014 г., е приблизително 79 млн. лева годишно. Това представлява 5-кратно увеличение в сравнение с бюджета по Схемата за специфично подпомагане за плодове и зеленчуци през 2012 г., когато за първи път се въвежда схема за обвързана подкрепа за плодове и зеленчуци. Това отговориха за БТА експерти от Министерството на земеделието и храните, помолени да коментират съизмерими ли са тези субсидии спрямо останалите страни-членки на ЕС и по-специално с южната ни съседка Гърция, която, както е известно, силно дотира тези производства, вследствие на което българският пазар е залят с техни продукти. Попитахме експертите на агроведомството ни още защо в нашата страна все още дотацията на плодове и зеленчуци е многократно по-малка дори от тази на Македония, която не е член на Евросъюза и как ще се справим с конкуренцията на тези пазари?
От аграрното министерство настояват, че основният приоритет на България в преговорите във връзка с Реформата на ОСП е бил завишаването на процента за обвързана подкрепа. От кампания 2015 г. страната ни ще се възползва от възможността да предостави 13 процента от тавана за директни плащания за България за обвързана подкрепа и допълнителни 2 процента за протеинови култури. За сравнение се посочва периода до 2013 г. включително, когато имахме право за обвързано с производството подпомагане да заделим едва 3,5 на сто, а през 2014 г. — 6,5 на сто.
Схемите, от които могат да се възползват производителите на плодове и зеленчуци от 2015 г., са три — всяка — с отделен бюджет
Схемите, от които могат да се възползват производителите на плодове и зеленчуци от 2015 г., са три, с отделен по всяка схема бюджет, съгласно исканията на браншовите организации. Това са схема за обвързано подпомагане за плодове; схема за обвързано подпомагане за зеленчуци (полско производство) и схема за обвързано подпомагане за зеленчуци (оранжерийно производство). Чувствително увеличеният бюджет по схемите за плодове и зеленчуци обаче е само едно от многото предимства на нотифицираните схеми. За да могат да се възползват от подпомагане повече земеделски стопани, значително е разширен обхватът от видове плодове и зеленчуци, които ще бъдат допустими по схемите, коментираха от Министерството на земеделието и храните.
Схемите са с обхват върху цялата територия на страната и подпомагането няма да бъде насочено единствено към продукцията с най-високо качество, както беше до момента. Производителите на плодове и зеленчуци ще бъдат стимулирани не само по тази схема, по отношение на тях има сериозно кумулиране на подкрепата на хектар заедно с основната схема за подпомагане — Схемата за единно плащане на площ /СЕПП/, зеленото директно плащане и Преразпределително плащане.
Европейската комисия представи анализ по отношение на обвързаната подкрепа, която ще прилагат държавите-членки за периода 2015–2020 г. Този анализ според МЗХ сочи, че бюджетът с най-голям дял на ниво Европейски съюз от 42 процента е заделен за сектор “Говеждо и телешко месо“, следван от сектор “Мляко и млечни продукти“ с 18 процента, сектор “Овче и козе месо“ с 11 процента, сектор “Протеинови култури“ с 12 процента, сектор “Плодове и зеленчуци“ с 5 процента, сектор “Захарно цвекло“ с 4 процента.
Общо годишно всички държави-членки ще предоставят за сектор “Плодове и зеленчуци“ приблизително 200 млн. евро. България е нотифицирала Европейската комисия, че общият бюджет по трите схеми за плодове и зеленчуци ще е малко над 40 млн. евро. В абсолютен размер България отделя за обвързано с производството подпомагане за плодове и зеленчуци най-много средства в целия Европейски съюз, твърдят от МЗХ. За сравнение — Гърция се очаква да предоставя средства в размер около 16 млн. евро годишно подпомагане за този сектор. Сред страните, които също ще предоставят значителна подкрепа за производство на плодове и зеленчуци в размер над 5 млн. евро годишно, от ведомството цитират — Франция, Испания, Полша, Италия, Румъния, Унгария, Чехия. От общата годишна сума за плодове и зеленчуци на ниво ЕС 1/5 или малко над 40 млн. евро ще се предоставя на България. В този смисъл се надяваме българските овощари и зеленчукопроизводители да бъдат в благоприятна позиция в периода 2015–2020 г. като част от единния пазар на ЕС, посочиха агроекспертите.
Има ръст на одобрените за финансиране производители на плодове и зеленчуци
По данни на Държавен фонд “Земеделие“ по Схемата за подобряване на качеството на плодове и зеленчуци, произвеждани в България /СППЗ/ за кампания 2014 са регистрирани общо 3 635 кандидати, а заявка за подпомагане са подали 2 015 кандидати. От тях най-голям е броят на производителите на череши — 552, следват производителите на праскови — 534 и на полски пипер — 483. Това е сериозно увеличение спрямо миналата година, когато кандидатите бяха около 1 500. За сравнение още по време на първата кампания финансиране получиха малко над 400 компании.
Както е известно, общият размер на сумата за специфично подпомагане на качествени плодове и зеленчуци е 35 219 912 лв. Финансиране ще получат производители на ябълки, кайсии, череши, праскови, домати, краставици и пипер, а субсидираната продукция е общо 219 770 тона.
От данните на Държавен фонд “Земеделие“ за тазгодишната кампания се вижда, че има драстичен ръст на одобрените за финансиране. Субсидията на близо 220 хил. тона продукция е наистина обнадеждаваща, както и фактът, че около три четвърти от получателите на субсидии са производители на череши, праскови и полски пипер. Миналата година обаче беше лоша за сектора заради дъждовете и градушките, които нанесоха сериозни поражения върху земеделската продукция. Дано тази година е по-добра от гледна точка на климата, а ефектът от увеличеното субсидиране ще чакаме през следващите години, прогнозират експертите.
Идва пролет и по традиция българските производители ще започнат да изхвърлят продукцията си по пазарите и по магистралите, заради подбитите цени и вноса на чужда продукция. Да се надяваме, че компетентните органи в лицето на БАБХ, Митниците и НАП ще си свършат работата и това няма да се допусне. А най-голямата ни надежда е скоро на българския пазар да се върнат плодове и зеленчуци родно производство с добро качество и на добри цени.