Българският бизнес готов да подкрепи правителството в усилията му за търсене на механизъм за поевтиняване на храните
- Сряда, 08 Февруари 2023
Българският бизнес ще подкрепи правителството в усилията му за търсене на механизъм за намаление на цените на храните, защото първият приоритет за деловите среди на България е влизането на страната в еврозоната от 1 януари 2024 г. Това каза в интервю за БТА председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Васил Велев. Решението за еврозоната ще се взема през май и по тази причина страната трябва да покаже воля за решителни стъпки, буквално през следващите два-три месеца, да овладее инфлацията и цените на месечна база да тръгнат надолу, допълни Велев.
Основната опция за намаляването на цените на храните е намаляването на ДДС, но без действащ парламент това няма как да се случи, дори и при много голямо желание на настоящото правителство, каза за БТА Яна Иванова, изпълнителен директор на сдружението “Храни и напитки България“. Според нея няма административни мерки, които могат да се приложат и да дадат положителен ефект.
Васил Велев и Яна Иванова бяха потърсени за коментар по повод заявеното от премиера Гълъб Донев намерениe на второто служебно правителство да насочи усилията си към постигане на реални резултати в овладяването на цените на хранителните стоки.
Според Велев, за да бъде постигната целта — влизане в еврозоната, предприятията, търговските вериги също трябва да направят някои усилия като например да ограничат стремежа си към по-големи печалби.
Според Иванова сега цените са такива, каквито пазарът в момента позволява. Производителите искат да продават в максимален обем, а това става само при поносими цени, а разходите на всяко предприятие за производство, суровини и транспорт са много различни и общи послания — “Да намалим цените!“, звучат добре, но са популистки, коментира Иванова. В целия свят инфлацията продължава, макар и с по-ниски стойности от 2022 г. и не може да се очаква в малка България да е много по-различно, допълни тя.