САЩ загубиха лидерската си роля
- Публикувана в Понеделник, 25 Януари 2021
Сергей Лавров направи анализ на събитията през 2020 година
Руският външен министър даде голяма пресконференция в Москва, в която направи преглед на най-значимите събития през изминалата 2020 година, както и на резултатите от действията на руската дипломация, съобщи ТАСС. Сред засегнатите теми бяха борбата с пандемията и създаването на ваксина, отношенията със САЩ след встъпването в длъжност на Джо Байдън.
Русия е обезпокоена от действията на САЩ и техните съюзници, насочени към подкопаване на международната сигурност. Според Лавров извън рамките и компетенциите на ООН те създават “изключителни механизми и групи на т.нар. съмишленици“, които се опитват да натрапват решенията си на всички участници в международните отношения. “Описание на подобна концепция се съдържа в публичните изявления на външните министри на Германия и Франция, в които открито личи, че става дума за опит ЕС и всички негови действия в областта на законотворчеството да бъдат представени за идеал във външната политика. На установяването на конкретни правила Евросъюзът гледа като на свое изключително право и смята, че всички останали са длъжни да ги следват“, заяви Лавров.
Руският външен министър вижда в това проява на страх от конкуренция у западните политици и осъзнаване на факта, че вече не могат да диктуват на света своите правила, както това е било в продължение на пет века. “Историята не стои на място. Трябва да се съобразяват със страните, които сега имат вече много по-голяма тежест на световната арена, искат да запазят своята цивилизационна идентичност и не виждат на Запад идеал за своите общества. Търпимостта към многообразието е още една черта, която Западът много бързо губи“, добави министърът.
Той напомни за готовността на Русия да работи “максимално конструктивно“ в международен план. “Убедени сме, че трябва да се спрем да джавкаме един на друг, да седнем на масата на преговорите и да обсъдим всички взаимни претенции. Ние винаги сме готови за тези стъпки, за решаване на всички въпроси по пътя на диалога. Но смятаме под своето достойнство да чукаме на вратата, която Западът държи под катинар“, отбеляза Лавров.
Ръководителят на руската дипломация отдели особено внимание на бъдещето на руско-американските отношения и на онова, което може да се очаква от новата американска администрация. За новия екип в Белия дом вече има доста информация. “Това ни дава възможност да си представим каква политика ще водят “новите стари“ членове на външнополитическата бригада на президента — още повече, че те самите не крият замислите и плановете си. Очевидно е, че курсът към доминиране на САЩ и натрапване на техния начин на живот, без да се отчитат традициите на другите народи, ще продължи. Сдържането на Русия и Китай без съмнение също ще продължи. Те вече разсъждават какво да направят, така че Русия и Китай да не се обединят до такава степен, че да станат по-силни от САЩ. Звучат предложения “да се разиграе картата“ на противопоставяне на двете страни. Всичко това отдавна присъства в американската политика. Но ние нямаме никакви илюзии. Ние сме реалисти. Казано накратко, не очакваме никакви промени. Просто методите на налагане на “американското лидерство“ ще бъдат малко по-различни“, прогнозира министърът.
Той подчерта, че съвместните учения на Русия и Китай целят повишаването на бойната готовност на армиите на двете страни и не са насочени срещу трета страна, включително и Япония. Напротив, плановете на САЩ да разположат системи на ПРО и ракети със среден и малък радиус на действие на територията на Япония и Южна Корея са пряка заплаха срещу Москва и Пекин.
Лавров добави, че все още не е съвсем ясно как ще се прояви новият специален представител на президента по контрола над въоръженията, но изказванията на досегашния — Маршал Билингсли, бяха издържани в откровен и агресивен антируски стил. “В прав текст той бе заявил, че в никакъв случай новата администрация не трябва да се хваща на руската въдица и да се обявява за недопустимост на ядрена война. Това не е каприз на Билингсли, или на който и да е друг американски политик, смятащ, че за САЩ би било неприемливо да се подпишат под недопустимост на ядрена война“, каза руският министър.
Същевременно Москва разчита, че Байдън като опитен политик ще сформира професионален, а не “пропагандистки“ екип, с който двете страни биха могли да работят по въпросите на контрола над въоръженията. Висшият руски дипломат отбеляза още, че в Москва чуват намеренията на новата администрация да преразгледа приетите от Доналд Тръмп решения за излизането на САЩ от редица международни споразумения и организации — такива като Световната здравна организация, ЮНЕСКО и Съвета на ООН по правата на човека.
Лавров бе помолен да коментира репресивните мерки, които спечелилите изборите демократи предприеха срещу симпатизантите на Тръмп, които са около половината от гласувалите граждани. “Ще се надяваме, че американското общество няма да позволи на враждуващите помежду си елити да използват явна цензура, нарушавайки грубо конституцията и международните задължения на страната.
Това е проблем на американското общество и ако то не се справи с него, ние не можем да направим нищо. В такъв случай обаче всички трябва да са готови за последствията от подобен провал на американската държава. Те ще бъдат много сериозни за целия свят. Мисля, че всички разбират това. Неслучайно в Европа вече се подготвят документи на ЕС, които да подготвят платформата за началото на диалог веднага след встъпването в длъжност на Джо Байдън, в процеса на който да се предвидят всички възможни сценарии на развитие на събитията“, обясни Лавров.
По повод решението на големите — фактически упражняващи монопол, IT-корпорации да блокират достъпа до социалните мрежи на действащия президент Тръмп и на стотици негови съмишленици, руският външен министър отбеляза, че държавите са длъжни да отговарят за действията на компаниите и да гарантират, че действията им няма да излизат извън правното поле и ще бъдат в съответствие със законодателството. “Да се твърди, че Google, Facebook, YouTube и прочее компании нямат никакви задължения, защото били частни, е смешно и звучи детински“, каза той и напомни, че Москва многократно е призовавала Запада към широк и конструктивен диалог в рамките на ООН по въпросите на киберсигурността.
По повод на предизвикателството, пред което пандемията от коронавирус изправи света, Лавров подчерта, че Русия, която първа в света създаде антивирусна ваксина, от самото начало на бедствието е готова за сътрудничество. Той отбеляза, че руските предложения срещат широк отклик в много страни. Москва вече има споразумения и продължава преговорите на тази тема със здравните институции в държави от Азия, Африка, Латинска Америка и Близкия изток. Перспективите за руско-германско и руско-европейско сътрудничество за производство и усъвършенстване на ваксините бяха обсъдени неотдавна от Владимир Путин и Ангела Меркел. Министърът обърна внимание, че на този фон САЩ и повечето им съюзници от НАТО се опитват да използват пандемията като инструмент за оказване на натиск върху други страни. “Западът не се отзова дори на призива на ООН по време на пандемията да бъдат прекратени “едностранните нелегитимни санкции, които засягат доставките на медикаменти, продоволствия и оборудване, необходимо в борбата с коронавируса“.
Не останаха без внимание и събитията в Украйна. Лавров заяви, че неонацистите в тази постсъветска република не само организират редовни факелни шествия, но и оказват реално влияние върху политиката на управляващите. Заедно с Вашингтон Киев редовно гласува против резолюциите на ООН за недопустимост на героизацията на нацизма и други форми на дискриминация и ксенофобия. Според него главната причина за липса на прогрес в регулирането на конфликта в Донбас е, че Париж и Берлин, които заедно с Москва са гаранти за изпълнението на Минските споразумения, не могат, или не желаят да накарат Киев да изпълни поетите ангажименти.
Особено министърът подчерта откровените изявления на представители на украинския политически елит, включително и на президента Владимир Зеленски, че споразуменията не били задължителни и те са нужни на Украйна само като инструмент за налагане на санкции срещу Русия. “Затова за мен сега е важно да разбера какво си мислят немците и французите. В отговор на нашите многобройни призиви, включително и на мои писма, да вразумят киевските представители на преговорите за Донбас, те просто — както се казва, “се покриват“ и не дават никакви обяснения.
Сергей Лавров направи обстоен анализ на ситуацията в Нагорни Карабах и успешното изпълнение на постигнатото между Русия, Азербайджан и Армения примирие, както и на задачите, с които се справят руските миротворци в региона по нормализиране на мирния живот на населението.
Сергей Лавров по време на състоялата се тази седмица голяма пресконференция
Страницата подготви
Страницата подготви Светлана Михова