Франция ще ваксинира с предимство хората от старческите домове
- Публикувана в Вторник, 01 Декември 2020
Раздават на пациентите с COVID-19 в Полша пулсови оксиметри за домашен контрол на състоянието
Френският Върховен консултативен орган по здравеопазването смята, че обитателите на старчески домове трябва първи да получат ваксини срещу COVID-19, предаде Ройтерс.
Френският президент Еманюел Макрон заяви миналата седмица, че ваксините може да започват да се прилагат още в края на годината във Франция, ако бъдат одобрени от френските регулаторни органи. Според регулатора при първа фаза на ваксиниране трябва да бъде поставена ваксина на обитателите на старчески домове и на персонала, който се грижи за тях. Това са около 840 000 души. След тях при втора фаза трябва да бъдат ваксинирани хората на и над 65 години, а после и някои здравни работници.
Ще последват още три фази на ваксиниране, насочени към хората с придружаващи заболявания, като например диабетиците, към други изложени на риск професии и накрая към възрастните, за които не е известно, че имат придружаващи заболявания. Препоръките ще се променят в зависимост с получаването на повече данни. Ръководителят на ведомството Доминик Льо Гюлюдек препоръчва ваксинирането да е на доброволна основа.
ЕС досега има договори с шест фармацевтични компании, разработили и изпитващи ваксини срещу коронавируса. Очаква се ЕС да разполага с 1,9 млрд. дози, като Франция цели да си осигури около 295 млнн. дози.
Полските власти стартират програма за медицински контрол на пациентите с COVID-19 от вкъщи, която предвижда раздаване на всички заразени на пулсови оксиметри, заяви здравният министър Адам Неджелски. “Искаме всички с положителна проба да бъдат обхванати от опека от вкъщи“, каза министърът и добави, че “пулсовите оксиметри ще бъдат осигурени от държавата за всички с положителна проба”. По думите на Неджелски пулсовите оксиметри ще бъдат разпращани по пощата.
Както поясни министърът, устройствата за тестване на наситеността на кръвта с кислород ще бъдат свързани с мобилните телефони, които с помощта на специално приложение ще изпращат резултатите от изследванията на лекарите. “В случай на криза или съмнения ще последва телефонно обаждане и в съответния момент ще бъде изпратена спешна помощ“, добави Неджелски.
Повече от 292 000 души са под карантина. Във Варшава и други големи градове се изграждат полеви болници. В момента в страната има общо 39 200 легла за болни от COVID-19 и 3000 апарата за обдишване.