Над 1500 загинали в Турция и Сирия след два опустошителни труса
- Вторник, 07 Февруари 2023
Ерзоган: Това е най-голямото бедствие в страната от 1939 г. насам
Русия готова да изпрати два самолета със 100 спасители в пострадалите райони
В Турция жертвите са най-малко 912 души и повече от 5000 души бяха ранени, заяви президентът Раджеп Ердоган. той също така каза, че това е най-голямото бедствие в страната от 1939 г. насам, като добави, че в резултат на него са се срутили 2818 сгради, предаде Ройтерс.
Най-малко 560 души бяха убити в Сирия и повече от 1000 души бяха ранени, съобщи сирийската държавна информационна агенция (SANA), цитирайки високопоставен здравен служител. “Броят на жертвите от земетресението нарасна до 560 загинали и 1089 ранени“, каза Ахмед Дамирия, помощник на сирийския здравен министър. Смята се, че броят на жертвите, отчетен от държавните медии, включва само тези, които живеят в контролирани от правителството райони, напомня Ройтерс. Спасителен екип на Белите каски пък съобщи, че най-малко 221 са били убити и 419 ранени в сирийските райони, контролирани от бунтовниците, съобщава АФП.
През следващите часове бяха регистрирани над 40 вторични труса, някои с магнитуд над 6,0 по Рихтер. Турция обяви извънредно положение в засегнатите провинции и призова хората да не използват мобилни телефони, за да могат спасителите да координират операцията. Спрени са полети на летищата в окръг Хатай и в Газиантеп. Петролният терминал в турския град Джейхан прекрати работата си заради труса. Пристанищата в югоизточна Турция също са засегнати, като някои са напълно затворени, а други — със забавена дейност. Операторът на турските петролопроводи “Боташ“ съобщи, че засега не са установени щети по управляваните от него тръби и петрол продължава да тече както по направлението Киркук-Джейхан, така и по трасето Баку-Тбилиси-Джейхан.
“Според първата информация 191 души са загинали в Кахраманмараш, 200 в Газиантеп, 27 в Шанлъурфа, 41 в Диарбекир, 43 в Адана, 20 в Адъяман, 131 в Османийе, 250 в Хатай, 13 в Килис и 98 в Малатия; а 7003 граждани са били ранени в Кахраманмараш, Газиантеп, Шанлъурфа, Диарбекир, Адана, Адъяман, Малатия, Османийе, Хатай и Килис“, каза Юнус Сезер, ръководител на турската Дирекция за управление при бедствия и извънредни ситуации (АФАД). Досега са регистрирани 105 вторични труса. Получени са 2824 съобщения за срутени сгради. Броят на загиналите граждани е 1014, съобщи Сезер.
В Сирия президентът Башар Асад свика извънредно заседание. Много от сградите в засегнатите райони понесоха щети по време на избухналия преди близо 12 години конфликт в Сирия. Влаковете в северната част на страната са спрени като предпазна мярка. Пътищата и мостовете се проверяват.
Ръководителите на ЕС и НАТО изразиха съпричастност с пострадалите от бедствието и изразиха готовност двете организации да окажат необходимата помощ. Обещания за подкрепа дойдоха и от редица държави, сред които САЩ, Израел, Украйна, Русия, Германия, Франция, Гърция и други. Световни лидери изразиха съпричастност и желание за оказване на помощ след земетресението в Турция. ЕС изпраща спасителни екипи и подготвя допълнителна помощ за Турция след силното земетресение.
Министерството на извънредните ситуации (МИС) на Русия е готово да изпрати два самолета Ил-76 със спасители в Турция, за да помогнат за ликвидирането на последиците от разрушителното земетресение, съобщиха ТАСС и БТА. По разпореждане на ръководителя на министерството Александър Куренков в готовност са поставени 100 специалисти от авиомобилното подразделение “Центроспас“ на руското МИС и Центъра за спасителни операции със специален риск “Лидер“. Президентът на Русия Владимир Путин изрази съболезнования в телеграми до лидерите на Сирия и Турция и изрази готовност да помогне.
“Това е може би най-силното земетресение в този район от около 100 години“, каза пред БНР проф. Николай Милошев, ръководител на Националния институт по геофизика, геодезия и география към БАН. Той уточни, че при тази сила на земетресението вероятно вторичните трусове ще продължат повече от година: “Първите вторични трусове може би са нанесли повече щети върху сградите. Силното земетресение ги е увредило, а последващите са ги разрушили“. По думите му трябва да се въведат строителни норми, при които и мощни земетресения да не могат да разрушават сградите. “В световен мащаб въпросът “Кога ще има земетресение?“ все още стои. И в Япония се изненадват от земетресения, и в Турция, в цял свят е така“, каза проф. Милошев.