Ирански активисти призоваха за тридневен бойкот на търговията в страната
- Публикувана в Понеделник, 05 Декември 2022
Техеран официално премахва нравствената полиция, за да ограничи протестната вълна
Ирански активисти призоваха за нова вълна от протести, които да нанесат икономически щети на страната, предаде ДПА. Гражданите бяха приканени от понеделник за три дни да се въздържат от пазаруване, за да се ограничи паричното обращение в иранската банкова система. Активистите искат до сряда да останат затворени колкото може повече търговски обекти, особено базарите в големите градове.
Призивът за нови протести бе отправен, след като иранският главен прокурор каза, че ръководството на страната е решило да разпусне нравствената полиция. Много наблюдатели обаче виждат в това опит да се успокоят протестиращите преди планираните тридневни демонстрации. Цял Иран беше разтърсен от протести след смъртта на Махса Амини — 22-годишна иранка от кюрдски произход, арестувана от нравствената полиция за нарушаване на строгите ислямски правила за женското облекло. Твърди се, че изпод хиджаба ѝ? се подавали няколко кичура коса. Амини почина в ареста в средата на септември, няколко дни след като бе задържана. Новината за закриването на нравствената полиция бе възприета като жест към протестиращите. Тя бе обявена след решение на иранските власти ревизират закон от 1983 г. относно задължителното забулване, наложено в страната четири години след Ислямската революция от 1979 г.
“Нравствената полиция бе разпусната от онези, които я създадоха“, обяви в неделя вечерта генералният прокурор на Иран Мохамад Джафар Монтазери. Той обяви, че парламентът и съдебната власт работят по въпроса за задължителното носене на ислямско було, без да уточнява какво би могло да бъде променено в закона. По този въпрос в страната се противопоставят два лагера — консерваторите, които искат строго придържане към закона от 1983 г. и прогресивните, които искат на жените да се даде правото да преценят дали искат или не да се забулват.
Нравствената полиция, известна още и под името “Патрули за ориентация“, бе създадена по времето на ултраконсервативния президент Махмуд Ахмадинеджад, който бе на власт от 2005 г. до 2013 г.. Целта й беше да разпространява културата на приличието и на носенето на хиджаб. Нравствената полиция бе съставена от мъже и жени, първите облечени със зелени униформи, а вторите с черни чадори. Първите патрули на нравствената полиция започнаха през 2006 г. с цел хората да бъдат накарани да спазват стриктните правила на обличане в страната, които забраняват на жените също така да носят тесни панталони или шорти. Жените, нарушаващи правилата, рискуваха задържане от нравствената полиция.