Вестник Земя

Коопмедия                      ЦКС
                      НАЦИОНАЛЕН КООПЕРАТИВЕН ВСЕКИДНЕВНИК

Вестник Земя - първа страница

Пон25012021

Брой 17, Година XXXII

Back Вие сте тук:Начало Спорт (2) Георги Георгиев-Гецата: Акционерите в Ботев (Пловдив) са известни със своята неизвестност

Георги Георгиев-Гецата: Акционерите в Ботев (Пловдив) са известни със своята неизвестност

Георги Георгиев-Гецата: Акционерите в Ботев (Пловдив) са известни със своята неизвестност

Такава далавера в клуба и Иван Костов не е правил, смята легендата на „жълто черните“ и ЦСКА

Георги Георгиев-Гецата е легенда на Ботев (Пд) и ЦСКА. Брон­зов медалист от светов­ното пър­вен­с­тво в Щатите. Един от най-техничните фут­болисти в Бъл­гария. В момента 57-годишният специалист работи като селек­ционер към БФС, където отговаря за деца и юноши. Гецата даде интервю пред аген­ция в БЛИЦ, а пър­вият въп­рос беше свър­зан с катас­т­рофата на „канар­четата“ срещу големия им град­ски съпер­ник.

–Г-н Геор­гиев, как ще комен­тирате теж­ката загуба на Ботев (Пд) от Локо (Пд) на „Лаута“ с 0:6?

- Така се пише история. С такъв резул­тат. За съжаление… Мача не го гледах. Слушах го по радиото. После си го вър­нах по телевизията. Какво да ви кажа… Локо сякаш играеше срещу отбор от „А“ окръжна, да не кажа „Б“ окръжна група. Вината обаче не е в играчите и треньорите. Проб­лемът е много по-мащабен. Лип­сата на пари и качес­т­вено ръковод­с­тво вече три месеца се отразява върху отбора и ето че се случи лошото – теж­кото, историчес­кото поражение от Локомотив. Мал­кото пари, които прис­тигат, бързо се раз­п­ределят и пак наново. Съб­раха уж 565 000 лева. Уж дъл­гът беше изчис­тен, чухме хвалеб­с­т­вени слова: „Браво, ботевисти“, но… пак нищо. Аз искам да попитам – нали дъл­говете на Ботев бяха 26 милиона лева, а сега с 565 хиляди лева изкупихме дълга. Как стават тези неща, питам аз? Такава далавера и политикът Иван Кос­тов не е правил. Локото спря да играе второто полув­реме. Ама Тун­чев къде ги нап­рави тия две смени. Влязоха две резерви, надъхани до краен предел, и вкараха още два гола. 0:6 тежи, доста, ужасно е. 0:4 щеше да е друго. Но резул­татът е след­с­т­вие на всичко, което се случва в клуба. Оплюха Георги Самуилов, появиха се някакви сдружения, съд­ружия, кор­порации, а човекът си замина. И ето виж­дате какво се получава. Едно огромно нищо. Има един Асен Карас­лавов – бил прокурист. Каква е тази длъж­ност във фут­бола? Прокурор знам, ама прокурист. И това е ръководителят на отбора. И някакви двама акционери, които не ги поз­навам и не искам да ги поз­навам. Имената им не мога да запомня. Те са извес­тни със своята неиз­вес­т­ност. Ако мина пок­рай тях, няма да ги поз­ная. Но ще ви кажа друго. Не 0:6 е най-тежкото в Ботев. Най-тежкото е това, което се случва в детско-юношеската школа на клуба. 1213 деца, които са проек­тонационали, избягаха – кой в Лев­ски, кой в ЦСКА, Лудогорец, Сеп­тем­ври. Това е по-голямата трагедия, защото Ботев винаги е бил люпилня на таланти. Сега талан­тите бягат, а разни чуж­денци махат гащи и само раз­хож­дат фланел­ката на Ботев. Не знам колко бразилци и колум­бийци има в отбора, които се водят на договор и не играят. Тях ги докара един треньор, който беше преди това, няма да споменавам името му. И никой не носи отговор­ност за нищо. Кой ги е докарал? Или са хванали самолета сами, знаели са къде е Коматево, прис­тиг­нали са и са под­писали договори за по 78 хиляди евро месечно. Те в Бразилия не могат да ги преб­роят тези пари, камо ли да ги получават там. Сега си стоят. Искат ком­пен­сация. Никой не ги знае колко са на брой. Крият ги някъде. И кой носи отговор­ност. Кой? Добре, пишете, че аз съм виновен. Пишете, че Гецата Геор­гиев носи отговор­ност, след като няма кой да излезе пуб­лично и да обяви това. Сега чакат парите от тран­с­фера на Никола Илиев в Интер, за да ги раз­п­ределят. Как, по какъв начин – пълна мъгла, пълна загадка. Ще ви дам един пример – викам аз две мом­чета от юношите до 16 години в национал­ния отбор за мач със Сър­бия. От Ботев обаче не ги пус­кат, че имали мач с Арда. Вие пред­с­тавяте ли си – къде е Арда, къде е национален отбор и двубой със сър­бите.

- В неделя се игра мач ЦСКА срещу ЦСКА 1948?

–Раз­бирам под­тек­ста на въп­роса. Казал съм отдавна, че най-логичното е двата клуба да се обединят, но това просто няма как да стане. Не виж­дам как ще се случи. В Бъл­гария винаги са ставали странни неща. Два ЦСКА да има. Ами ужасно е. Все едно два отбора Ливър­пул да има. То е ясно, че истин­с­кото ЦСКА е там, където е пуб­ликата. Спор няма. Но защо да има раз­цеп­ление. Феновете на 1948 може да са малко на брой, може да са 2030 човека, но пак си е раз­цеп­ление.

- Бруно Акрапович в ЦСКА? Вашият комен­тар?

- Голяма изненада беше с наз­начението му. Никой не очак­ваше. Акрапович може да вдигне отбора, но при определени обс­тоятел­с­тва. Малко ме съм­нява това да стане по-бързата процедура. Той не е водил под­готовка, не е учас­т­вал в селек­цията. Затова нека го оставят да работи поне 6 месеца. Ама да работи напълно сам. Без да му се намесва този или онзи. В защитен план сме зле, доста зле бих казал. Няма класа отзад. Там първо е нужно да се помисли за нови попъл­нения. Отделно вижте колко крила има ЦСКА. Ами те са без­б­рой. Въп­росът е дали всички са качес­т­вени. Нав­ремето по мое време в ЦСКА имахме само три крила – Емо Кос­тадинов, Христо Стоич­ков и Дончо Донев. Само три, но без­ценни, прек­расни, отлични фут­болисти. А сега – всеки втори крило в ЦСКА, ама дали може да лети… Един мач някой играе супер, после 34 мача се крие. Не става така. В ЦСКА трябва пос­тоян­с­тво. Иначе си обречен на провал. И друго важно – кой е лидерът в отбора, че нещо не го виж­дам. Кой? Кой е голямото име, голямата фигура? Пак нямаме отговор. Чета аз едни комен­тари, гледам и по телевизията обсъж­дат – Али Соу бил страхотен нападател. Кое му е страхот­ното, че от 10 положения не вкарва нито едно. Срещу ЦСКА 1948 отбеляза, браво, но в предиш­ните мачове? Не оспор­вам, че мом­чето се връща, пок­рива, отваря прос­т­ран­с­тва на другите офан­зивни фут­болисти. Но неговата основна задача е да бъде гол­майс­тор. Щом е цен­т­рален нападател, какъв друг да бъде?

- Кой трябва да поеме национал­ния отбор?

- Не мога да дам отговор на този въп­рос. Чес­тно казано, аз имам варианти, но няма да споменавам имена, защото не зависи от мен. Само ще под­чер­тая какъв да е профилът на новия национален селек­ционер. Треньорът трябва да е играл голям фут­бол. Да е човек, от когото другите имат рес­пект. И същев­ременно да бъде мотиватор. Но не с цупене, каране и желязна дис­цип­лина. С това не става. Нас Пената нав­ремето да не би да ни е зак­люч­вал по стаите. И жените идваха на лагерите, и никой не е ходил с пръчка в ръка, за да въвежда железен ред. Но биехме, печелихме, защото бяхме професионалисти с главни букви. Сега има двама-трима треньори, които отговарят на тези качес­тва, които споменах. Дано един от тях поеме национал­ния отбор. Нап­рави ми впечат­ление в пос­лед­ните мачове на Бъл­гария как може Димитър Илиев да бъде тол­кова малко изпол­з­ван. Човекът е фут­болист №1 за 2019 година, играе отлично в пър­вен­с­т­вото, в национал­ния или търка пей­ката, или влиза за няколко минути с някои малки изк­лючения. И друго – в един мач той и Тощко Неделев играха заедно и тогава играта на тима се подобри. Много добре се раз­бират, чудесно комуникират. Но после смениха един от тях и това беше общият им прес­той на терена с екипа на Бъл­гария.

- Ще има си скоро нов „Парк де Пренс“?

- Как да стане, като от шест изиг­рани мача падаме пет пъти. Как?! Аз продъл­жавам да твърдя, че имаме много добри фут­болисти, но трябва да им се дава шанс. В младеж­кия национален има 34 супер играчи. Сред юношите също – Никола Илиев, който отиде в Интер, Калоян Кос­тов, който е в Бен­фика, Димо Кръс­тев също е голям талант. Въп­росът е как ще бъдат изпол­з­вани тези мом­чета и да не бъдат похабени. Вижте Роботов от Ботев. Викат го при мъжете и тол­коз. Не го пус­кат. Ами защо го викате тогава мом­чето. Така не става. Остави го да играе в юношите, при младежите, пък после ще дойде време и за мъжете. Искам и нещо важно да отбележа — всеки фут­болист трябва да има кон­т­рол над себе си. Всеки талант, ако иска да се раз­вива, да се кон­т­ролира.

За финал да кажете нещо за Диего Марадона?

–Това е един мой свят, който си замина. Свят, в който съм израс­нал. Огромна загуба за светов­ния фут­бол и света като цяло. Очите ми се насъл­зяват… Никога не съм играл срещу Марадона, но го видях отб­лизо на светов­ното в Щатите. Малко са думите, с които мога да опиша качес­т­вата му, но спокойно можа да посоча Диего за най-големия за всички времена.

България

Икономика

Търговци искат незабавно отваряне, не са получили нито лев от държавата

Търговци искат незабавно отваряне, не са получили нито лев от държавата

Тър­гов­ски обекти, зат­ворени заради противоепидемич­ните мерки, нас­тояват да заработят вед­нага, дори с цената на по-малко работни дни и ограни…

Прочети още:

Loading...

Култура

Кенет Брана ще изиграе Борис Джонсън в сериал

Кенет Брана ще изпълни ролята на премиер — минис­тър на Анг­лия Борис Джон­сън в сериала „Този цар­с­т­вен ост­ров“, който се фокусира върху пан­дем…

Прочети още:

Loading...

Свят

Австрия заменя платнените защитни маски

Австрия заменя платнените защитни маски

Израел се изолира от света, затваря херметически границите си

Авс­т­рий­ците смениха плат­нените защитни маски с пред­пазни маски за многок­ратна у…

Прочети още:

Loading...

Земеделие