Вестник Земя

Коопмедия                      ЦКС
                      НАЦИОНАЛЕН КООПЕРАТИВЕН ВСЕКИДНЕВНИК

Вестник Земя - първа страница

Брой 211, Година XXXII

Back Вие сте тук:Начало Култура (2) Стоян Памуков и Симеон Димитров възкресяват „Лазарица“

Стоян Памуков и Симеон Димитров възкресяват „Лазарица“

Стоян Памуков и Симеон Димитров възкресяват „Лазарица“

По повод юбилея си актьорът отново влиза в ролята на Лазар, който става става поет и мъд­рец. Със спек­такъла „Лазарица“ на Йор­дан Радич­ков актьорът от ДТ „Адриана Будев­ска“ Стоян Памуков отбелязва своя 70-годишен юбилей. Режисьор е Симеон Димит­ров. 30-сет години след като го пос­тавя за първи път, твор­чес­кият тан­дем въз­к­ресява пред­с­тав­лението. Премиерата бе на 11 октом­ври.

Ние пос­вещаваме пред­с­тав­лението на Йор­дан Радич­ков на Апос­тол Карамитев, на Методи Андонов, на Григор Вач­ков и колегите, които вече не са между нас“, заяви режисьорът:

Методи искаше да я пос­тави, но почина. Апос­тол искаше да я играе, но искаше Лазар да слезе от дър­вото, а бай Йор­дан не се съг­ласи. Гриша Вач­ков успя да изиг­рае ролята. Това е притча. Има аналогия с нашата история-това е мое хрумване-какво се случва с човека, когато е в робство-той не се пилее по вън­ш­ния свят, а се занимава с вът­реш­ния. В общуването с природата Лазар от прос­так, който иска да убие кучето си, става поет и мъд­рец. Това сме се старали много сериозно да го произ­несем в лицето на Стоян. Тогава сигурно е играл великолепно, сега играе съвър­шено.“

Стоян Памуков добавя: „Времената са други и аз съм друг. Играл съм това пред­с­тав­ление в дворове на чер­кви, в класни стаи и на поляни. Сега ровим три пъти по-дълбоко в пос­ланието, което е оставил Радич­ков. Самият аз вече нося печата на времето, а тук говорим за един човешки живот. Големите теми са за приятел­с­т­вото, отмъщението, закъс­нялото съжаление и прошка. Колко лесно се губи доверие, колко трудно се печели.“

Дирек­торът на театъра Борис­лав Чак­ринов: „Точно преди 30 години гледах спек­такъла, пос­ветен изцяло на Homo ludens, на играещия човек. Прек­расен и очарователен. Сега, по повод 70-годишния юбилей на актьора, реших да пред­ложа на двамата творци да се обър­нат отново към този текст и те го приеха отговорно и с радост. Една въз­мож­ност за апогей на дъл­гия им и успешен твор­чески път. Един спек­такъл, изпъл­нен с тиха и топла тъга в мрака на изтичащия между пръс­тите живот.“

България

Икономика

Безработицата започва да расте

Безработицата започва да расте

Новорегис­т­рираните без­работни в цялата страна отново са повече от пос­тъпилите на работа — това сочат най-новите данни от специализираното на…

Прочети още:

Loading...

Спорт

Свят

Високомерието на Европа доведе до криза

Евросъюзът отдавна вече не е приоритетен пазар

Европа се оказа в мен­гемето на без­п­рецеден­тна енер­гийна криза. Някои твър­дят, че ако не се при…

Прочети още:

Loading...

Земеделие

Животновъди предричат убийствена зима заради горивата

Животновъди предричат убийствена зима заради горивата

От два месеца фейсбук групите на фермерите преливат от предложения за продажби на цели стада с млечни животни

От два месеца фейс­бук групите н…

Прочети още:

Loading...