Създаване и развитие на Габровската популярна банка
- Публикувана в Четвъртък, 27 Януари 2022
Уважаеми читатели, продължаваме рубриката „130 кооперативни следи“, в която ще Ви запознаваме с любопитни факти от кооперативната история, които разказват за присъствието на кооперациите в живота на хората. Днес ще Ви разкажем за създаването и развитието на Габровската популярна банка.
Инициативата за създаване на Популярна банка в Габрово е на Лазар В. Бараков, счетоводител в клона на Българската народна банка в града. Популярната банка е учредена на 6 март 1911 г. като кооперативно дружество за кредит и спестовност. На учредителното събрание присъстват 116 основатели. Приет е устав на банката и са избрани Управителен и Контролен съвет.
Габровската популярна банка има за цел да доставя кредит за търговски, промишлени и занаятчийски нужди и да улеснява и развива спестовността.
За един месец се записват 120 член-кооператори, от които 49 занаятчии, 48 търговци, 16 чиновници, трима фабриканти, двама предприемачи, един земеделец и един домакин.
Пръв нея титулярен директор е д-р Илия Палазов — от 1 февруари 1912 г. до 1915 г., когато бива мобилизиран. След войната той е назначен за директор на Съюза на популярните банки — София.
Авторитетът на Габровската популярна банка през годините расте. Тя се налага като главен кредитен институт на малкия бизнес в града. Банката подкрепя с кредити дребните търговци, работници и чиновници. Регулира действията на частните банки, които трябва да се съобразяват с тарифите ѝ. Габровската популярна банка е първата в страната, въвела касички за детски спестявания. В началото на тях се гледа като на играчки, но четвърт век по-късно детските спестявания в популярните банки наближават 300 милиона лева.
Банката кредитира предимно свои членове — с оборотни средства за производствени цели, за строеж на жилища, обзавеждане и др. Кредитира и Габровската община, която е неин член — за благоустрояване, хигиенизиране, водоснабдяване, канализация, за построяването на Халите и на Кланицата в града. Банката кредитира воден синдикат „Грамадата“, кооперациите „Овошка“, „Съгласие“, „Взаимност“, „Облекло“, „Единство“ и в същото време участва с дялов капитал в тези сдружения.
Популярната банка извършва и културно-просветна работа. Издадени са няколко вестника „Кооперативен лист“, организират се беседи по спестовността, утра за малките спестители. Със закупуване на вила до манастира „Св. Константин“ край Варна банката обзавежда детска почивна станция и от 1935 г. децата и членовете ѝ почиват край морето. Бедните деца се освобождават от такси, а другите заплащат в зависимост от имотното състояние на родителите си.
В първите години от дейността си Популярната банка се помещава в дюкяна на Петър Симеонов (днес там е фонтанът пред Дома на културата). След няколко години се премества в дома на индустриалеца Димитър Пенчев, а през 1926 г. — в собствена триетажна сграда на ул. „Радецка“, тържествено открита на 30 май, по случай 15-годишнината на банката.
Габровската популярна банка съществува самостоятелно до 22 февруари 1951 г. когато е одържавена и става клон на Българска народна банка — Габрово. На 15 юни 1951 г. този клон окончателно се влива в БНБ. По време на съществуването си Популярна банка — Габрово е ръководена от директорите д-р Илия Палазов, Христо Гърнев, Наню Големанов, Асен Бисеров, Христо Атанасов, Васил Иванов.
По текст на Иван Постомпиров — гл. уредник в РИМ — Габрово, снимки http://h-museum-gabrovo.bg