Петър Витанов: В БСП промяната е възможна, партията може да отстоява ценностите си
- Публикувана в Четвъртък, 27 Януари 2022
„Промяната в БСП ще се случи, ако партията иска да върне доминиращата се роля. В момента България се намира в трудна външно-политическа ситуация, но не трябва да се превръща във фронтова държава“. Това каза в коментар по актуални теми евродепутатът Петър Витанов в интервю за „Дарик радио“.
„Големият въпрос е дали БСП може да отстоява своите ценности и моят отговор е – да. Трябва да се направи опит да се промени партията и борбата продължава отвътре. Искам да се обърна към всички, които се чувстват разочаровани и обезверени, да не се отчайват. БСП ще има съвсем скоро нужда от спасение и в него трябва да участват всички леви хора. Няма как да се откажем така с лека ръка от партията“, каза Петър Витанов.
„БСП ще бъде припозната от младите хора, ако говори на техния език и поставя на дневен ред проблемите им, които определят начина на живот – икономика, транспорт, екология, здравеопазване“, смята евродепутатът.
„Трябва да говорим за минимална работна заплата, в епидемията от Ковид-19 имаме две години свръхексплоатация на труда, експлоатация на бедните. Трябва да си зададем и въпроса кой ще плати сметката за Зелената сделка, дали работниците или големите корпорации. Това са все теми, които ще рефлектират върху живота ни“, каза Витанов.
„Лявото не е в агония. Вижте какво става в Германия, в Италия, Португалия, Испания, Дания, Швеция. След тези две години криза, хората разбраха, че държавата има съществена роля в икономиката. И ние трябва да сме там, при модерните европейски партии, които управляват“, каза още депутатът от групата на социалистите.
Петър Витанов коментира и напрежението между Русия и НАТО.
„Безпрецедентно е напрежението във външно-политически план, което имаме в момента. Европа се оказва в окото на бурята в един голям конфликт между НАТО и Русия. Опасявам се да не се превърне в заложник на тези големи геополитически интереси“, каза социалистът.
„Важно е Европа да бъде по-самостоятелна и да може да осъществява самостоятелна отбранителна политика. Важно е също така да има смяна на начина, по който се взимат решения в отбранителната политика и дори общи въоръжени сили, които да гарантират независимост на ЕС“, коментира още той. Според него България не трябва да е фронтова държава, теза, която се защитава и от военния министър Стефан Янев и от министър-председателя Кирил Петков.