Навършват се 107 години от рождението на Тодор Живков
- Петък, 07 Септември 2018
Той бе един от най-дългогодишните и уважавани държавни глави на България, и днес половината сънародници си спомнят с добро неговото управление
Днес се навършват 107 години от рождението на Тодор Живков, управлявал България между 1956 и 1989 година. Както се превърна в традиция в родния му Правец ще има тържество, на което местната общественост ще почете паметта на държавника, направил много за страната и региона. Ще присъстват кмета, общински съветници, а доклад ще изнесе проф. Димитър Иванов, председател на Редакционния съвет на в. ЗЕМЯ и директор на Института по лидерство.
ЗЕМЯ припомня, че Тодор Живков е държавникът, с чието име се свързва изграждането на модерна социална държава у нас, издигнала се до 27-о място в класациите по развитие на ООН. Макар неговото управление да е част от контекста на геополитическата действителност на двуполюсния свят между края на Втората световна война и разпада на СССР, Живков ще бъде запомнен като ръководител със собствен стил, като патриот, чиято главна кауза в управлението е социалното добруване на българския народ. Въпреки упорито налаганото клише, че България е най-верният сателит на Съветския съюз, Тодор Живков работи активно за икономическото отваряне към света отвъд Желязната завеса, бе мотор на мирни инициативи на Балканите. Като всеки политик и човек, той имаше грешки, но след години на преход все повече българи помнят социалното спокойствие, символичните нива на престъпност и корупция, всеобщата заетост и достойните доходи, а на 25-тата годишнина от 10 ноември социолози замериха 50% одобрение за времето на Живков. В класация на историци, публикувана наскоро Живков бе ситуиран като един от най-успешните премиери на България (демократичните му антиподи Филип Димитров и Иван Костов бяха в дъното на класацията). Неговата дъщеря Людмила Живкова ще бъде запомнена като инициатор на мащабното културно отваряне към света с многобройните инициативи – Асамблея „Знаме на мира”, изложбите на тракийско изкуство и български икони, Световните писателски срещи, а връх на тази дейност е честването на 1300-годишнината от основаването на българската държава.
Роден през 1911 година в Правец, Живков учи в родното си село и в близкия град Орхание, след което се премества в София и през 1932 година завършва средно техническо училище. По това време се включва в комунистическото движение и през следващите години, в които работи като печатар, е активен в софийската организация на БКП. През 1943 година осъществява партийното ръководство ина действащия в родния му край Партизански отряд „Чавдар“, където е един от командирите. Активно участва в действията по установяване на властта на Отечествения фронт.
Непосредствено след 9 септември 1944 година Тодор Живков оглавява Народната милиция в София. Заема високи партийни и държавни постове – секретар на Градския комитет на БКП, кмет на София, първи секретар на столичната партийна организация. От 1950 е кандидат-член на Политборо и секретар на ЦК, а от 1951 г. и член на Политбюро. През 1954 година Живков става първи секретар на ЦК (фактически отговаря за партийния апарат, а основната власт все още е концентрирана в ръцете на премиера Вълко Червенков), а през 1956 г. на Априлския пленум става фактически ръководител на партията и държавата. През 1962 година вече е безспорен лидер и е избран за министър-председател.
От приемането на Конституцията през 1971 до края на 1989 г. е председател на Държавния съвет, т.е. фактически държавен глава. Избиран е многократно за народен представител, носител на званията Герой на НР България и на социалистическия труд.
Сред приоритетите в дейността на Живков е изграждането на модерна икономика и стабилна социална система, на изграждането на мощни машиностроене, електроника, химическа промишленост и енергетика, които стават основа за нарастване на износа и подобряване на бита на обикновения българин. При Тодор Живков като част от инициирания от него процес на десталинизация са коригирани редица грешки от първите години на социалистическото строителство – закрити са лагерите, присъдите по политически причини са сведени до минимум, води се активен диалог с интелигенцията, радикално се променя позицията по Македонския въпрос, бурно развитие преживява духовната и образователната сфера, в управлението са привлечени доказани технократи. С името на Тодор Живков се свързва и развитието на българските региони. Добре позната бе неговата способност да общува с обикновените хора, неговия неподправен изказ. Но въпреки липсата на формално образование, Живков бе държавник, детайлно познаващ проблемите на икономиката, сигурността, външната и вътрешната политика. Той бе приеман с респект и уважение от политически лидери като Де Гол и Митеран, Хелмут Шмидт, Франц-Йозеф Щраус и Хелмут Кол, от императора на Япония, имаше лични приятелски връзки с гръцките лидери Папандреу и Караманлис, с турските президенти Еврен и Демирел, с индийската премиерка Индира Ганди, с лидери от Арабските страни и третия свят и много други.
След 10 ноември 1989 г. Тодор Живков е подложен на съдебна репресия от новите властимащи, но много бързо разочарованието от наложения антисоциален неолиберален модел и рязкото влошаване н живота, бума на престъпността и корупцията, преобърнаха мнението на обикновените хора към Живков и той бе посрещан триумфално в родния Правец, на Юндола и при други посещения, които правеше. Във вилата му в Бояна, където бе държан под домашен арест, Живков продължаваше да приема политици, учени, спортисти, дейци на културата. Всички те – тайно или явно-търсеха съвет от него. Даже и днешният премиер Бойко Борисов, който е бил негов охранител в тези времена, признава, че негови Университети в политиката са именно Тодор Живков и бившият цар Симеон Саскобурготски.
Тодор Живков почина след дълго боледуване на 86 годишна възраст през м.август 1998 г. в София.