Тристранката изгони Мая Манолова
- Сряда, 18 Юли 2018
Мястото на омбудсмана е там, където се обсъждат проблеми, които засягат правата на хората, и това ми е разрешено от закона, защити се обществената защитничка
Омбудсманът Мая Манолова бе изгонена от заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС) вчера.
Синдикати и работодатели се изказаха против присъствието на омбудсмана, позовавайки се на правилника за функциониране на НСТС. Омбудсманът Мая Манолова поиска да присъства заради разглежданите от съвета на закони, засягащи правата на хората с увреждания, както и въз основа на Закона за омбудсмана, даващ й право да присъства на заседания, на които се обсъждат законодателни промени, касаещи правата на българските граждани. Членовете на НСТС обсъждаха проектите на постановление на Министерския съвет за изменение и допълнение на Правилника за устройството и организацията на работа на органите за медицинска експертиза. Работодателите не приемат степента на увреждане да се определя от водещото заболяване, защото това не бил начинът да се решат натрупаните с години проблеми. Димитър Манолов заяви, че и той можел да доведе 200–300 миньори. Иван Кокалов от КНСБ също бе против омбудсманът да присъства на това заседание — в противен случай на базата на това изключение от правилника всеки един може да дойде и да присъства и да ни става супервайзер, коментира той, цитиран от Нюз.бг. Манолова настоя на няколко пъти, че Законът за омбудсмана й дава право да присъства. Освен това стана ясно, че на третия законопроект тя е и вносител, тъй като Светлана Ангелова от ГЕРБ я припознава. Мисля, че това е най-нормалното нещо — омбудсманът да присъства на заседание, на което се обсъждат законопроекти, които касаят правата на българските граждани, заяви Манолова и отсече — “Моето място е тук“. Валери Симеонов, председателстващ заседанията на Тристранния съвет, изтъкна, че съветът работи по определен правилник, и поиска документ, с който Манолова да покаже, че е упълномощена от г-жа Ангелова да представи законопроекта. Симеонов коментира и че всяко заседание е съпроводено с доста взривоопасна атмосфера.
Неприемливо е омбудсманът да бъде гонен от заседание на Тристранния съвет, още повече в момент, когато се обсъждат ТЕЛК и пенсионирането на миньорите — въпроси, които засягат пряко живота на хиляди българи, се посочва в позиция на БСП. В текста им се казва още, че ролята на обществения защитник е да отстоява правата на човека. В тази връзка аргументът за неспазена процедура по присъствие на омбудсмана на заседанието е несъстоятелен и е опит за поредно непрозрачно вземане на решения. В петък народни представители от “БСП за България“ се срещнаха с миньори. И тогава, и сега заявяваме, че подкрепяме промените за пенсионирането им, заявиха социалистите.
„Земя” припомня, че на 18 април след грозни сцени представители на хората с увреждания не бяха допуснати в сградата на парламента за среща с БСП по нареждане на зам.-председателя на НС Емил Христов от ГЕРБ. Причината по думите на лидера на социалистите Корнелия Нинова тогава бяха фланелките им с надпис “Системата ни убива“.