Синдикатите: Бизнесът плаща по-малки данъци от работниците, абсурдно е!
- Вторник, 24 Април 2018
• Ръстът на доходите няма алтернатива - произвеждаме два пъти по-малко от ЕС, но получаваме четири пъти по-малко
• Чуждестранните инвестиции са паднали с 25% спрямо същия период на миналата година
„Бизнесът плаща по-малко данъци от работниците. Средствата, които постъпват в бюджета като корпоративен данък, са по-малко от тези, които постъпват от данъка върху доходите на всички лица. Това е абсурд, който го няма никъде по света. И в тази насока трябва да се правят стъпки, така че нещата да се движат в някакъв баланс.”
Това заяви в „Денят започва” на БНТ Димитър Манолов, президент КТ “Подкрепа“. Гост в студиото бе и президентът на КСНБ Пламен Димитров.
Двамата се обединиха около становището, че първа стъпка към нормализиране на доходите може да бъде премахване на данъка от минималната работна заплата.
„Ниските доходи в източната част на Европа са проблем за ЕС като такъв. Ние произвеждаме два пъти по-малко от ЕС, но получаваме четири пъти по-малко. Увеличението може да стане, ако парите, които се изкарват, отиват за технологично обновление, а не за луксозно потребление. Проблемът е структурата на икономиката. Заради ниското заплащане, квалифицираните работници напускат, а младите хора напускат страната още преди да са станали работници и тази спирала се върти надолу”, коментира Манолов.
Според Пламен Димитров ръстът на доходите в проценти няма алтернативна. „Проблемът е, че две трети от българите получават заплати под средната работна заплата и хората протестират в много от секторите. В добивната промишленост има 14,5% ръст на производителност, но заплатите не са нараснали. Това го има в около 10 сектора”, заяви президентът на КНСБ.
Той цитира доклад на ЕС, според който над половината от инвестициите за миналата година са в сгради и недвижимости, а само в 30% са в машини и съоръжения. Българският емигрант е най-големият инвеститор.
По думите му, чуждестранните инвестиции са паднали с 25% спрямо същия период на миналата година. „Пазарът на труда освен, че няма кадри, тези, които ги има, не искат да работят за ниски доходи”, каза президентът на КНСБ