БСП и ДПС поискаха оставката на здравния министър
- Публикувана в Четвъртък, 10 Март 2016
Това се случи, след като Конституционният съд обяви разделянето на здравния пакет на основен и допълнителен за противоречащи на основния закон
Двете най-големи опозиционни партии БСП и ДПС поискаха незабавната оставка на здравния министър Петър Москов. Това стана след решението на Конституционния съд (КС), с което се отхвърля един от ключовите елементи от т.нар. здравна реформа „Москов”. С решението бе обявена за противоконституционна разпоредбата в Закона за здравното осигуряване, която разделя здравния пакет на основен и допълнителен.
„Да си събира чуковете Москов и да се изнася. Друг човек да дойде и да прави това, което трябва да прави ГЕРБ в областта на здравеопазването”. Това каза пред журналисти лидерът на “БСП лява България“ Михаил Миков, по повод оповестеното решение на КС. „В крайна сметка беше ясно, че този текст на Закона за здравното осигуряване противоречи пряко на текст от действащата Конституция”, категоричен бе Михаил Миков. По думите му, има много неща, които трябва да се свършват в сферата на здравеопазването, за да бъде по-достъпно за гражданите. „Сега здравеопазването е само бизнес”, посочи лидерът на БСП. „Ние сигурно ще внесем промени в Закона за здравното осигуряване и Закона за лечебните заведение, но нека да мине и второто дело в Конституционния съд”, допълни той.
„Важна е победата на хората, които трябваше да чакат по 2 месеца пред лечебните заведения. Победа е на лявата политика, която на първо място поставя интересите на гражданите, а не на бизнеса или икономиите в здравната карта”, категоричен бе лидерът на БСП.
ПГ на „БСП лява България“ настоява взаимоотношенията между България и Турция в здравеопазването да излязат на светло. Това каза депутатът от БСП Жельо Бойчев по време на брифинг в парламента. Бойчев посочи, че на 14 декември, въпреки целия скандал с ваксините, Министерски съвет взема решение, което дава възможност на министър Москов да подпише второ споразумение с Република Турция. „Интересна е датата 14 декември, защото на посещение беше министър-председателят на Турция“, коментира Бойчев, като заяви, че това го навежда на мисълта, че българската страна е поела много сериозни ангажименти спрямо турската държава в сектор “Здравеопазване“.
Според д-р Емил Райнов докато от БСП се занимават с „прословутото законотворчество“ на министър Москов и сезират Конституционния съд, се оказва, че текат обществени поръчки, за които вероятно тепърва ще се говори. Той посочи, че Конституционният съд е счел, че я са ограничени конституционните права на българите и са погазени принципите на правовата държава. Д-р Райнов припомни, че миналия месец бе внесен вот на недоверие към кабинета именно заради политиката му в здравеопазването, като посочи, че тогава бяха обвинени че нямат мотиви за него. В тази връзка Жельо Бойчев заяви, че когато и да подаде министър Москов оставка, тя вече ще е закъсняла.
При положение, че основните елементи от неговата реформа са отменени от Конституционния съд и при положение, че Националният рамков договор няма да бъде подписан означава, че самият министър Москов трябва да бъде така добър да си подаде оставката. Това каза пред журналисти народният представител от ПГ на ДПС д-р Хасан Адемов, предаде „Фокус“.„През последната година ние от ДПС и колегите от „БСП лява България“ предупреждавахме, че това, което прави министърът на здравеопазването, е изключително предизвикателство за българското здравеопазване, защото в крайна сметка решенията, които той предложи, водят до нормативен хаос. Водят до това достъпът на българските граждани да бъде ограничен“, каза д-р Адемов. По думите му, при положение, че министър Москов на събора на БЛС е получил звучен шамар от своите колеги с неподписването на Националния рамков договор. „При положение, че ВКС отмени методиката за изработването на областните здравни карти и сега Конституционният съд отмени двата основни пакети, това означава, че това, което ние сме предупреждавали е било в правилната посока. За съжаление министър Москов не се вслушва в нашите сериозни аргументи и възражения“, коментира д-р Хасан Адемов.
Според Москов, обаче, от решението на Конституционния съд не произтичал проблем нито за здравната система, нито за пациентите. Министърът смята, че разделянето на пакетите продължава да бъде нужната законова стъпка — нужното законово действие, за да се гарантира на българските граждани, че Националната здравно осигурителна каса ще заплаща пълноценно лечението им без да има нужда те да доплащат“, заяви Москов. „Тоест да гарантира това, че ако вие сте здравноосигурен навременно и безплатно ще получите нужния обем лечение, независимо от това дали имате възможността да доплатите лечението, което към този момента Касата не плаща. Това е смисълът на разделението на пакетите и от тази гледна точка той не е проблем, не е и предмет на решението на съда“, допълни той.
Ние сме коректни коалиционни партньори и подкрепяме екипа на Министерство на здравеопазването. Това, че зад този екип стои премиерът за нас е гаранция, че трябва наистина в рамките на коалиционното партньорство да подкрепяме намеренията за промяна. Това каза пред журналисти председателят на Здравната комисия към Народното събрание и депутат от ГЕРБ д-р Даниела Дариткова.
КАРЕ:
Припомняме, че с решение по конституционно дело №6/2015, образувано по искане на 61 народни представители от 43-ото Народно събрание, Конституционният съд обяви за противоконституционна разпоредбата на чл. 45, ал. 2 от Закона за здравното образование, която предвижда здравният пакет да бъде разделен на основен и допълнителен, както и да се определя с наредба на министъра на здравеопазването, която да се актуализира веднъж годишно в срок до 31 октомври на съответната година. Това показва справка на интернет страницата на съдебната институция . Решението на съда е взето с 11 гласа „За”. В тази част на решението особено мнение е изразил съдия Филип Димитров.