
Решението съвпада с визитата на израелския премиер Бенямин Нетаняху, срещу когото има издадена заповед за арест
Унгарското правителство обяви днес, че предприема стъпки за излизане от Международния наказателен съд (МНС) – единствения постоянен международен съд, компетентен по дела за военни престъпления и геноцид. Новината беше съобщена от Асошиейтед прес.
„Унгария ще се оттегли от Международния наказателен съд“, заяви в кратко изявление Гергей Гуяш, началник на канцеларията на унгарския премиер Виктор Орбан. Той допълни, че „правителството ще започне днес процедура по оттегляне, в съответствие с конституционната и международната правна рамка“.
Оповестяването на решението съвпада с официалното посещение в Будапеща на израелския министър-председател Бенямин Нетаняху, срещу когото МНС издаде заповед за арест във връзка с военните действия в ивицата Газа.
Противоречива покана и политически позиции
Правителството на Виктор Орбан, известно със своите десни популистки възгледи, отправи покана към Нетаняху още през ноември миналата година – ден след като базираният в нидерландския град Хага Международен наказателен съд издаде заповед за арест на израелския премиер за престъпления срещу човечеството.
Унгарският министър-председател, който поддържа близки отношения със своя израелски колега, определи заповедта за арест като „възмутително нагла“ и „цинична“.
От своя страна, Израел категорично отхвърли обвиненията на МНС, като заяви, че те са политически мотивирани и подхранвани от антисемитизъм. Израелската страна също така подчерта, че съдът е изгубил легитимност, издавайки заповед за арест срещу демократично избран лидер на държава, която упражнява правото си на самозащита.
Правна рамка и задължения
Според установените правила, страните членки на МНС, сред които до момента е и Унгария, са задължени да задържат лица, срещу които има издадени заповеди за арест, ако те посетят тяхна територия. Въпреки това, съдът не разполага с механизми за принудително изпълнение на това изискване и разчита основно на доброволното сътрудничество на държавите, както отбелязва Асошиейтед прес.
Унгария е подписала документа за създаването на Международния наказателен съд през 1999 година и го е ратифицирала две години по-късно, но законът все още не е официално обнародван в страната, което създава допълнителни правни особености около процедурата по оттегляне.