
Проучване разкрива тревожни данни за употребата на тютюневи изделия и вейпове сред учениците от 7-ми до 9-ти клас в България
По данни на глобално проучване за тютюнопушенето сред младите хора, близо 27% от учениците между 13 и 15 години в България пушат някакъв вид тютюневи изделия. Над 20% от учениците признават, че употребяват електронни цигари и вейпове. Проучването, проведено сред повече от 3 хиляди български ученици, показва тревожна тенденция – все повече момичета в 7, 8 и 9 клас се определят като „редовни пушачи“.
Според информацията, повече от половината ученици споделят, че са виждали свои приятели да пушат в сградата или в двора на училището. Ситуацията е потвърдена и от самите осмокласници, които твърдят, че въпреки че не употребяват цигари, могат бързо и лесно да намерят всякакви тютюневи изделия.
„Половината долу-горе, повечето пушат. Май повече момичетата пушат, отколкото момчетата. Момичатата пушат повече вейпчета и електронни цигари„, споделя ученик, цитиран в проучването.
Момичетата настигат и изпреварват момчетата
Особено притеснителен е фактът, че докато през 2015 година всяко 9-то момиче е влизало в графата „редовен пушач“, сега това важи за всяко 7-мо. Анина Чилева, главен експерт в Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА), коментира: „Мисля, че това идва от една страна от борбата за полово равенство и от друга – вероятно заради желанието да показват себе си, което е характерно за тази възраст. Което означава, че трябва да направим едни специални мерки за младите дами в България, очевидно нещо не им стига“.
Проучването показва още, че всяко осмо момче и всяко десето момиче признава, че употребява никотинови пакетчета.
Електронните цигари все по-популярни сред тийнейджърите
Д-р Мирела Странджева, работеща в сферата на превенцията на употребата на алкохол, отбелязва: „Това, което общо се наблюдава, че пушенето чрез нагряване и цигарите са почти 2 пъти по-често практикувано от момичетата за разлика от момчетата. Ако при момчетата покачването е двукратно, при момичетата се наблюдава три пъти по-висока употреба на електронни цигари.“
Според данните от проучването, над 46% от учениците купуват цигари от магазин, заведение или павилион, без да им бъде поискан документ за самоличност. „В магазините не ти искат 18, просто ти ги дават и казват – крий ги! В днешно време и алкохол, и цигари да ти продадат, вече е лесно!“, твърди ученик.
Анина Чилева от НЦОЗА завършва с призив за промяна на подхода: „Много не вярваме в забраните, защото не работят. Това, което работи е подкрепа и граници. Истината е, че това, което трябва да се случи са обединение на усилията, разбиране и уважение. Възможност младите хора да правят други избори!“