БЪЛГАРИЯ

Проблеми със закръгляването в закона за конвертиране на еврото могат да повлияят на прехода в България

Неотдавнашните промени в Закона за платежните услуги и платежните системи във връзка с въвеждането на еврото предизвикаха опасения сред правните експерти за потенциални противоречия с вече приетия Закон за въвеждане на еврото. Според опитни юристи в областта на законодателството за паричната политика предложените изменения могат да доведат до несъответствия при закръгляването на българския лев, както отбелязва „Труд“.

Спорните разпоредби са публикувани за обществено обсъждане в платформата „Стратегия“ и се очаква да срещнат възражения и предложения за корекции. Настоящите предложения включват директно превръщане на 100 лева в 50 евро. Финансови експерти с парламентарен опит посочват, че обменният курс 2:1 може да бъде от полза за потребителите, но крайните резултати ще зависят от законодателните тълкувания и гласувания.

Наскоро приетият Закон за въвеждане на еврото, публикуван в Държавен вестник преди по-малко от месец, посочва, че конвертирането от левове в евро трябва да се извършва, като сумата в левове се раздели на пълната цифрова стойност на официалния обменен курс, изразена до пет знака след десетичната запетая. След това резултатът се закръгля до два знака след десетичната запетая на базата на третия знак след десетичната запетая.

Въпреки това някои финансови експерти смятат, че проблемите със закръгляването може да произтичат по-скоро от рутинни административни инструкции, отколкото от умишлени несъответствия. В преходните разпоредби на Закона за въвеждане на еврото не се предлагат изменения на законови разпоредби, които определят конкретни суми или стойности в левове, като например такси, тарифи и глоби.

Юристите твърдят, че следва да се прилага „принципът на автоматизма“, като стойностите в левове се превръщат в евро, като се използва официалният обменен курс и правилата за закръгляване, посочени в законопроекта. Те предполагат, че българските власти биха могли да приспособят нормативните актове към новата валута, без да поставят лицата в неравностойно положение.

Освен спорните промени в закръгляването Законът за платежните услуги и платежните системи включва разпоредби за спиране на оперираната от БНБ система за сетълмент в реално време RINGS след въвеждането на еврото. Незабавните плащания в евро ще бъдат въведени, за да се спази Регламент (ЕС) 2024/886, който задължава всички доставчици на платежни услуги, предлагащи преводи в евро, да предоставят и услуги за незабавни плащания.

Related posts

Цените на плодовете и зеленчуците поскъпват на българските борси

Кметът на София представя амбициозен план за обновяване на градския транспорт

Нарастване на напрежението между България и Северна Македония след острата критика на вицепремиера