
По думите на свещеника християнската вяра ни учи, че човек е двусъставен
Задушница е ден с дълбок духовен смисъл, изпълнен с важни ритуали и традиции, които носят специално значение за православните християни. Това сподели пред Българската телеграфна агенция отец Михаил Колев, архиерейски наместник на Самоковската духовна околия.
„Денят на Задушница започва с посещение на храма, където чрез молитвата на свещеника и личната молитва на миряните се отправя призив към Бога за душите на покойниците“, обясни отец Михаил Колев.
Ритуали и традиции
След църковната служба близките посещават гробовете на починалите, където се извършват специални ритуали. „Колкото и формални да ни се струват тези неща, те имат дълбок духовен смисъл. Червеното вино изобразява Христос, а вареното жито – смисъла на човешкия живот, който подобно на малкото жито трябва да узрее в земята и да възкръсне за новия житен клас, а хлябът е духовен образ на Спасителя“, поясни архиерейският наместник.
Духовното значение
Според отец Михаил Колев, християнската вяра учи, че човек притежава безсмъртна душа и тяло. „Когато смъртта разруши тази връзка, душите на хората отиват при техния създател – Бога, и заради това като вярващи хора винаги се обръщаме към Него да ги настани в онова място на светлината, което води до техния душевен мир и покой“, обясни свещеникът.
Предизвикателства пред духовенството
В Самоковската духовна околия гробищните паркове са четири пъти повече от възможностите на духовниците да ги обслужат. Поради тази причина свещениците започват обиколката си още от петък вечерта. „Това е традиция в Самоковско, свързана с библейската представа, че денят започва от вечерта“, поясни отец Михаил Колев.
Православната църква отбелязва Задушница три пъти в годината – преди началото на Великденските пости, в навечерието на празника на светите апостоли Петър и Павел и преди Архангеловден.