БЪЛГАРИЯ

На българския остров „Свети Кирик“ е открит трети античен храм, който разкрива свещеното минало на Аполония

Значително археологическо откритие е направено на остров „Свети Кирик“ в Созопол, България, където е открит трети храм от епохата на първите заселници на Аполония. Новата находка е разкрита от екипа, който провежда разкопките под ръководството на доц. д-р Кръстина Панайотова. Новооткритият храм, заедно с два идентифицирани по-рано, е от края на VI – началото на V в. пр. н. е. и се смята, че е част от свещена зона, посветена на различни божества.

Първоначалният храм, открит на острова, е бил посветен на Аполон, божеството-покровител на града. Историческите сведения сочат, че някога там се е намирала 13-метрова статуя на Аполон Лечителя, но през 72 г. пр. н. е. римският генерал Марк Лукул я отнесъл в Рим като ценен трофей. Освен това на мястото са открити артефакти, включително съдове с името на Аполон, оставени като дарове.

Професор Панайотова предполага, че вторият храм може да е бил посветен на богиня, евентуално Афродита, въпреки че това все още не е потвърдено. Последният открит храм също може да е посветен на богиня, тъй като са намерени фрагменти от статуя, наподобяваща женска фигура. Очаква се по-нататъшните разкопки да разкрият повече за тази структура.

Островът е имал свещено значение от древни времена до началото на XX век. На него се е намирала раннохристиянска базилика, първата в града, заобиколена от некропол. Историческите източници споменават и за манастир, наречен „Свети Кирик и Юлита“, както и за допълнителна църква „Света Параскева“, съществувала до началото на 1900 г.

Проф. д-р Панайотова подчертава, че трите храма, подредени в редица, са построени в рамките на 50-годишен период в края на VI и началото на V в. пр. Хр. и са част от теменос – свещен участък, посветен на Аполон Лечител, което отразява значението на това място в древното аполонийско поклонение.

За съжаление голяма част от археологическото наследство на острова е компрометирано от съвременното строителство. През XX в. на острова са построени 38 нови сгради и са реализирани различни инфраструктурни проекти, което води до унищожаване на значителни части от археологическия му фонд.

Translated with DeepL.com (free version)

Related posts

Нарастване на напрежението между България и Северна Македония след острата критика на вицепремиера

София Прайд 2024 търси своята интерпретация на патриотизма

Проблеми със закръгляването в закона за конвертиране на еврото могат да повлияят на прехода в България