БЪЛГАРИЯ

Министерство на финансите: За януари държавният бюджет е на излишък от 100 милиона лева

Вместо планиран дефицит от 400 милиона, постъпленията надвишиха разходите благодарение на средства по споразумение с Дания

Държавният бюджет регистрира излишък от 100 милиона лева през януари 2025 година, въпреки прогнозирания дефицит от 400 милиона лева. Това съобщи Министерството на финансите в своя официален отчет.

Неочакваният положителен резултат се дължи на непредвидени в разчета постъпления по споразумение между Министерството на отбраната на България и Министерството на отбраната на Дания за сътрудничество в областта на материалните ресурси за отбрана. Тези приходи възлизат на около 0,35 милиарда лева, посочват от финансовото министерство.

Благоприятното изпълнение на бюджета е осигурило нормалното финансиране на всички бюджетни системи, включително дължимите социални плащания, разходи за персонал и други необходими разходи.

Приходи със значителен ръст

Приходите, помощите и даренията по Консолидираната фискална програма (КФП) за януари 2025 година достигат 6,334 милиарда лева, от които 348,6 милиона лева са еднократни приходи по бюджета на Министерство на отбраната. На съпоставима база, изключвайки еднократните постъпления, приходите отбелязват ръст от 752,2 милиона лева или 14,4 на сто спрямо същия период на миналата година.

Най-голям принос за това увеличение имат данъчните приходи, които нарастват номинално със 777,2 милиона лева в сравнение с януари 2024 година. Неданъчните приходи възлизат на 727,9 милиона лева, като остават близки до нивата от предходната година.

Данъчните постъпления, включително приходите от осигурителни вноски, достигат 5,232 милиарда лева, което представлява увеличение със 777,2 милиона лева (17,4%) спрямо същия период на 2024 година. Тези постъпления формират 82,6% от общите приходи по КФП за периода.

Неданъчните приходи бележат лек ръст от 9,1 милиона лева (1,3%) спрямо януари 2024 година и се формират основно от държавни, общински и съдебни такси, приходи и доходи от собственост, концесии и продажба на квоти за емисии на парникови газове.

Приходите от помощи и дарения са в размер на 373,5 милиона лева, включително посочените 348,6 милиона лева еднократни постъпления в бюджета на отбраната.

Нарастване на разходите

Разходите по Консолидираната фискална програма, включително вноската на България в бюджета на Европейския съюз, възлизат на 5,770 милиарда лева за януари 2025 година. В номинално изражение разходите нарастват с 959,4 милиона лева (19,9%) спрямо същия месец на миналата година.

Наблюдава се увеличение при социалните плащания, включително разходите за пенсии, както и при разходите за персонал, субсидии и други категории. Важно е да се отбележи, че номиналният ръст на разходите надвишава отчетения ръст на приходите на съпоставима база.

Нелихвените разходи достигат 5,465 милиарда лева, което представлява ръст от 831,1 милиона лева (17,9%) спрямо януари 2024 година. Текущите нелихвени разходи възлизат на 5,244 милиарда лева, а капиталовите разходи, включително нетния прираст на държавния резерв, са в размер на 219,2 милиона лева.

Предоставените текущи и капиталови трансфери за чужбина са 1,6 милиона лева, а лихвените плащания възлизат на 149,8 милиона лева, което е леко понижение спрямо отчетените 157,4 милиона лева за януари 2024 година.

Бюджетно салдо и фискален резерв

Бюджетното салдо по Консолидираната фискална програма е положително в размер на почти 564 милиона лева (0,3% от прогнозния БВП), като най-голямо превишение на приходите над разходите се отчита по бюджетите на общините – 432,9 милиона лева. При елиминиране на еднократните приходи положителното салдо по КФП е 0,2 милиарда лева (0,1% от прогнозния БВП).

Размерът на фискалния резерв към края на януари 2025 година достига 12,1 милиарда лева, от които 10,5 милиарда лева са депозити на фискалния резерв в Българската народна банка и банки, а 1,6 милиарда лева са вземания от фондовете на Европейския съюз за сертифицирани разходи, аванси и други.

Related posts

Петър Кърджилов: Отработеното ядрено гориво се трупа на площадката в АЕЦ „Козлодуй“

ALUMIL участва в пионерския проект RecAL на програма „Хоризонт Европа“ за рециклиране на алуминий

Нелегални зарядни за електромобили крият риск от пожари и токови удари