
13-годишно дете продължава битката с менингит в столична болница
Състоянието на 13-годишното момче, което се лекува от менингит в столичната педиатрия, продължава да бъде тежко. Детето все още се намира в реанимацията, докато 11-годишният му брат, заразен със същата инфекция, вече е изписан от болницата след значително по-леко протичане на заболяването.
Експертите обясняват зачестилите случаи на менингококова инфекция с настоящия сезон, който е благоприятен за разпространението на това опасно заболяване. Тези случаи, сред които има и смъртни – на 11-месечно бебе и 27-годишен мъж, провокираха засилено търсене на ваксината в аптечната мрежа.
Доктор Кристин Генкова коментира: „Битува мнението на повечето родители, че срещу тази инфекция ваксина е включена и в задължителния календар на децата. Аз съм на мнение, че за тази ваксина трябва да се говори повече и дори да се промотира, да се включи в задължителния календар. И ако не е възможно, да бъде препоръчителна и по някаква форма да се подсигурява на българските граждани.“
Проблем остава фактът, че у нас е налична ваксина само срещу някои типове на бактерията, но не и срещу най-разпространения щам. Главният държавен здравен инспектор е заявил, че ще се водят разговори с производителя за регистрирането ѝ и на българския пазар.
Опасността от менингококовата инфекция
Доцент Ангел Кунчев обяснява разпространението и опасността от заболяването: „Има 100 случая, които носят бактерията в носа си. 90 от тях не знаят – безсимптомно носителство. От останалите 10 – 9 ще развият лека клинична картина. Един от тези 100 ще развие сравнително сериозна инфекция, а ако премине кръвната бариера – тогава вече развиваме или менингит, или енцефалит“.
Тези данни показват колко важна е ранната диагностика и ваксинопрофилактиката при това заболяване, което може да има фатални последици особено при малки деца и младежи.