БЪЛГАРИЯ

Кузман Илиев: Проектобюджет 2025 е узаконена форма за купуване на гласове

Ако ни приемат в еврозоната, то е, за да покажат, че тя е жива

Проектобюджетът за 2025 година представлява узаконена форма за купуване на избирателни гласове. Това остро мнение изрази икономическият анализатор и лидер на партия „България можеКузман Илиев в интервю за Българското национално радио.

„Увеличаваш разходите с 25% при положение, че растежът и инфлацията са 2,6 – 2,8%. Как така? Очевидно, че се дава на определени групи, най-вече в администрацията – не че те не заслужават увеличение, но трябва да бъде измислено да се поощряват най-добрите и старателните, а не да се дава на калпак,“ обясни Илиев.

Според политика, администрацията се очертава като ключов фактор в изборните процеси. „Оказва се, че в администрацията са най-важните гласоподаватели. През общините, за да са послушни, по този начин се контролира политическата система,“ посочи лидерът на „България може„.

Липса на стратегически политики

Кузман Илиев подчерта, че в предложения проектобюджет липсват конкретни политики, насочени към решаването на ключови проблеми пред страната като демографската криза и инфраструктурното развитие. Вместо това, според него, фокусът е върху целево насочване на средства към определени групи с цел електорална подкрепа.

„В бюджета няма някакви политики, а има целево насочване кои групи да се активират, за да си върнат услугата с вот на избори,“ категоричен бе икономическият анализатор, допълвайки, че необходимите средства ще бъдат осигурени чрез увеличаване на държавния дълг.

Съмнения за реалния дефицит

Особено критичен бе Илиев относно планирания бюджетен дефицит. „Така се закърпва дефицит от 3%, но той няма да е 3, ще бъде повече, но сега ни трябва да е 3%, за да подадем доклад за еврозоната. В дълга се залагат още 3% дефицит, още 6 милиарда лева,“ обясни той.

Лидерът на „България може“ изрази скептицизъм относно потенциалното присъединяване на страната към еврозоната. Според него, ако това се случи на 1 януари 2026 година, то ще е продиктувано от политически, а не от икономически съображения.

„Това ще е политическо решение на еврозоната, но на нас нищо добро това не ни казва. Пак ще си има кризите – демографска, енергийна и т.н.,“ прогнозира Кузман Илиев в своето интервю за БНР.

В заключение на разговора политикът сподели мнението си, че обезпечението на българската валута трябва да се осигурява чрез злато и суровини.

Related posts

Битка с преспите на Шипка преди 3 март

Българин стана европейски шампион в скок на дължина

Васил Караиванов: Теглим заеми за пенсии, а лихвите вече са 2 милиарда на година