ПО СВЕТА

Кристалина Георгиева: Глобалната дезинфлация продължава

МВФ прогнозира 3,3% глобален растеж през 2025 година

Управляващият директор на Международния валутен фонд (МВФ) Кристалина Георгиева потвърди, че процесът на глобална дезинфлация продължава, въпреки че несигурността, свързана с икономическата политика, остава висока. Изявлението беше направено по време на срещата на финансовите министри и централни банкери от Г-20 в Кейптаун, Южна Африка.

В своята реч Георгиева отбеляза постепенното охлаждане на пазара на труда и цените на енергията, като същевременно потвърди прогнозата на МВФ за глобален икономически растеж от 3,3% през 2025 и 2026 година. Този растеж, макар и стабилен, остава под историческия среден показател и се развива в контекст на високи нива на публичен дълг.

„В основата на това виждаме разлики, които се увеличават между икономиките, като растежът в САЩ е по-силен, а ЕС се повишава малко по-слабо от очакваното. В нововъзникващите пазари и развиващите се икономики растежът през 2025 година като цяло съответства на представянето от миналата година“, посочи Георгиева.

Промени в световните политически приоритети

Ръководителят на МВФ подчерта, че правителствата по света променят своите политически приоритети, като специално отбеляза значителните промени в политиката на Съединените щати в области като търговията, данъчното облагане, публичните разходи, имиграцията и дерегулацията. Тези промени имат последици както за американската икономика, така и за останалия свят.

„Комбинираното въздействие на тези политики е сложно и в момента трудно за оценка“, обясни Георгиева, като добави, че светът ще има по-ясна картина „в следващите месеци“.

Стратегии за повишаване на растежа

Според Георгиева, основната задача пред световните икономики е да се изработят политики, които осигуряват здрава основа за по-висок и по-траен растеж, като се запази макроикономическата и финансова стабилност.

„За централните банки фокусът остава върху пълното възстановяване на ценовата стабилност и това да се направи, като същевременно се подкрепят икономическия растеж и заетостта“, заяви тя.

От фискална гледна точка, шефът на МВФ препоръча повечето страни да насочат публичния дълг към устойчив път и да възстановят фискалните буфери. Георгиева подчерта необходимостта от мобилизиране на повече вътрешни приходи и насърчаване на по-ефективни публични разходи.

„Двете вървят ръка за ръка, за да гарантират, че държавите разполагат с фискалното пространство, за да посрещнат бъдещи шокове и да осигурят основата за по-висок бъдещ растеж“, посочи тя в речта си пред Г-20.

Особено важно според Георгиева е държавите да приемат амбициозни реформи за повишаване на производителността и подобряване на перспективите за растеж. Тези реформи включват намаляване на бюрокрацията, увеличаване на конкуренцията, насърчаване на предприемачеството, укрепване на образователните системи и интелигентно регулиране, което да насърчи поемането на риск и безопасния напредък на технологиите за повишаване на производителността, като изкуствения интелект.

Информацията е базирана на публикация на Българското национално радио (БНР), по която е работил Явор Римски.

Related posts

Масови съкращения в „Сименс“

Румънски синоптици предупредиха за мразовито време до 24 февруари

Два самолета се сблъскаха на летище в САЩ