
Бъч Уилмор и Суни Уилямс са загубили тази способност след 286 дни в безтегловност
Двама американски астронавти, чиято мисия трябваше да продължи само седмица, най-после се завърнаха на Земята след повече от девет месеца, прекарани на Международната космическа станция. Както съобщава Sky News, капсулата на SpaceX с Бъч Уилмор и Суни Уилямс се приводни успешно малко преди полунощ българско време на около 50 мили от брега на Мексиканския залив във Флорида.
Заедно с тях се завърнаха още двама космонавти – американецът Ник Хейг и руснакът Александър Горбунов, които също бяха на борда на космическия кораб при завръщането, информира NOVA.
Предстои дълга рехабилитация
Мисията на Уилмор и Уилямс, която трябваше да е със седмична продължителност, се удължи до впечатляващите девет месеца поради множество технически проблеми. Сега двамата се изправят пред сериозно предизвикателство – няколкоседмична рехабилитация, за да възстановят нормалните функции на телата си след продължителния престой в безтегловност.
Експертите подчертават, че първата и най-важна стъпка от рехабилитацията ще бъде двамата астронавти да се научат отново да ходят, тъй като са загубили тази способност след 286 дни, прекарани в безтегловност. Освен това, им предстои да възстановят гъвкавостта и да укрепят мускулите си, атрофирали по време на космическия престой.
Специалистите отбелязват, че продължителният престой в космоса може да окаже сериозно влияние върху човешкото тяло, причинявайки не само мускулна атрофия, но и потенциални проблеми със зрението и други здравословни усложнения, които ще трябва да бъдат внимателно наблюдавани и лекувани през следващите седмици.