Висока пикочна киселина може да бъде следствие както от един провокиращ фактор, така и заради цял комплекс от причини
Вероятността човек да има висока пикочна киселина се увеличава с възрастта: при мъжете заболяването е по-често след 30 години, при жените – след 50.
Откъде идва пикочната киселина в тялото?
Пикочната киселина е продукт на метаболизма на пурините, които са част от нуклеиновите киселини (РНК и ДНК). Пурините се появяват главно след естествена клетъчна смърт. Източници на пикочна киселина са и храни, богати на пурини -телешко, карантия, тлъсти риби, алкохол и много други. Като цяло, проблемно висока пикочна киселина може да е следствие от често преяждане. И колкото по-често човек преяжда, или предпочита някои не особено полезни, но вкусни храни, толкова пораженията, които нанася високата пикочна киселина са по-страшни.
Защо повишеното ниво на пикочна киселина е опасно?
Това състояние увеличава почти 2 пъти риска от развитие на сърдечно-съдови усложнения (остър миокарден инфаркт, инсулт), хронични бъбречни заболявания (нефропатия, уролитиаза, бъбречна недостатъчност).
Хиперурикемията (висока пикочна киселина) е тясно свързана с развитието на захарен диабет тип 2, затлъстяване, нарушения на липидния метаболизъм, артериална хипертония, мастна чернодробна болест и е компонент на т.нар. метаболитен синдром.
10-12% от хората, страдащи от хиперурикемия, развиват подагра – заболяване, при което солите на пикочната киселина (кристали на мононатриев урат) се отлагат в ставите, бъбреците и тъканите на тялото.
Как повишената пикочна киселина е свързана с мастен черен дроб?
Понастоящем, в резултат на различни проучвания, стана известно, че повишаването на пикочната киселина увеличава риска от развитие на неалкохолна мастна чернодробна болест. Според различни източници, увеличението е 29-43 процента, средно 1,6 пъти при мъжете и 2,2 пъти при жените. Освен това, колкото по-високо е нивото на пикочната киселина, толкова по-изразена мастната дегенерация на черния дроб. Това влошава метаболитното разстройство на пикочната киселина, тъй като всичко се случва в чернодробните клетки.
Пиколимот Хепа + Червена Боровинка (Picolimot Hepa + Cranberry) e здравословна хранителна добавка за поддържане производството на пикочна киселина в нормални граници, като същевременно метаболизира излишната пикочна киселина в тялото. Две от най-активните съставки – екстракт от червена боровинка и целина ще ви помогнат да изпитате силата на едни от най-силните растителни антиоксиданти, които носят много ползи за уморените стави и мускули!
Ако се борите с високи нива на пикочна киселина, причиняващи подагра, или се нуждаете от поддръжка на бъбреците, нашата мощна добавка за контрол на пикочната киселина Пиколимот Хепа + Червена Боровинка (Picolimot Hepa + Cranberry) е уникална комбинация от билки и антиоксиданти: екстракт от червена боровинка, целина, полски хвощ, гудучи, шипка, бял равнец, синя тинтява, троскот и гръмотрън.
Тази първокласна добавка е създадена от GREWIA, за да поддържа естествената способност на тялото да управлява пикочната киселина, като насърчава цялостното благосъстояние.
Защо подаграта е „болестта на кралете и гениите“?
Подаграта е едно от най-древните човешки заболявания. Признаци на тази болест са открити в мумии на египетски фараони. Преди повече от 2400 години известният древногръцки лекар Хипократ описва подаграта, след като установява връзката на заболяването с наследствеността, както и с навика „да се яде твърде много“. От подагра страдали крале и аристократи (Карл V, Хенри VIII, семейство Медичи, Александър Велики, Кромуел), които консумирали много месо и алкохол. Интересен факт е, че подагра се среща при 30% от гениалните художници и учени (Ахил, Едип, Волтер, Микеланджело, Пушкин, Тургенев, Бетовен, Мопасан, Стендал, Колумб, Нютон, Чарлз Дарвин). Това се дължи на факта, че пикочната киселина е подобна на кофеина и теобромина, които са мозъчни стимуланти. Пикочната киселина повишава нивото на интелектуална активност, но „отплатата“ за това са сърдечно-съдови рискове, увреждане на бъбреците и подагра.
Кой е по-вероятно да развие подагра?
Мъжете страдат от подагра 7 пъти по-често, особено след навършване на 40-годишна възраст. При жените тази патология обикновено се проявява след като станат на 60 години. Всеки 10-ти човек развива подагра, появата на която се улеснява от ето тези основни рискови фактори:
1.Сложна наследственост (генетични дефекти в метаболизма на пикочната киселина).
2.Прекомерната консумация на храни, богати на пурини (източници на пикочна киселина) – месо, мазна риба, пушени храни, алкохол и др.
3.Наличие на признаци на метаболитен синдром (абдоминално затлъстяване с увеличаване на обиколката на талията над 102 сантиметра при мъжете и 88 сантиметра при жените, артериална хипертония, захарен диабет тип 2, дислипидемия).
4.Неалкохолна и алкохолна мастна чернодробна болест.
5.Бъбречно заболяване (това води до нарушено отделяне на пикочна киселина от тялото).
6.Дългосрочна употреба на определени лекарства (диуретици, фуроземид, салицилати, цитостатици, никотинова киселина).
7.Професионална интоксикация с тежки метали (например олово).
Как се проявява подаграта?
В превод от старогръцки подаграта означава „ крак в капан“, тъй като нейната класическа проява е остра, внезапна болка в стъпалото, придружена от силен оток, зачервяване и локална треска ( остър подагрозен артрит). Болката леко намалява при повдигнато положение на крайника. Често се случва през нощта, след делнично или празнично преяждане и препиване. Това състояние продължава от 5 до 14 дни. Коляното, глезена и други стави също могат да бъдат засегнати.
След 4-6 години, при наличието на такива повтарящи се пристъпи, се развива хроничен подагрозен артрит, при който се наблюдава ограничаване на движенията в ставите и тяхната деформация.
Друга характерна проява на подаграта е появата на тофи – плътни отлагания от соли на пикочната киселина в областта на ушите, лакътните стави, пръстите и стъпалата. Кожата над тофите може да стане на рана, от която изтича пастообразно бяло-жълто вещество.
В 20% от случаите при подагра се развива уролитиаза, както и уратна нефропатия, което в крайна сметка води до развитие на бъбречна недостатъчност.
Важно е да се отбележи, че при пациенти с подагра проявите на метаболитен синдром (артериална хипертония, мастна чернодробна болест) се влошават и атеросклерозата на артериите, особено на коронарните съдове на сърцето и артериите на мозъка, прогресира по-бързо, което води до миокарден инфаркт и инсулт.
Как се диагностицира висока пикочна киселина и подагра?
Хиперурикемията (високи нива на пикочна киселина) няма симптоми. Нейното откриване често се случва случайно, по време на биохимичен кръвен тест, който открива ниво на пикочната киселина над нормата. Този показател е особено важен за определяне при хора с фамилна обремененост и метаболитен синдром.
Диагнозата на подаграта се основава на характерни клинични признаци, лабораторни данни (повишени нива на пикочна киселина в кръвта, СУЕ (ERS), левкоцити, С-реактивен протеин по време на обостряне на артрит. Важни са и резултатите от инструменталното изследване (специфични промени, които се установяват в ставите чрез рентгенова снимка), както и пункция на ставите за изследване на синовиалната тъкан (откриват се кристали мононатриев урат). Освен това, уратни соли могат да бъдат открити и при общ анализ на урината и камъни в бъбреците по време на ултразвук. Диагнозата подагра най-често се поставя от общопрактикуващ лекар и ревматолог.
Как да нормализираме нивата на пикочната киселина?
Лечението на асимптоматично повишаване на пикочната киселина включва предимно корекция на храненето и метаболитния синдром (затлъстяване, захарен диабет, артериална хипертония и нарушения на липидния метаболизъм). Лечението на мастния черен дроб играе важна роля в овладяването на тази патология, тъй като черният дроб е основният орган, регулиращ метаболизма на пикочната киселина. Ако е възможно, лекарствата, които влияят на нивата на пикочната киселина, се спират.
При висока пикочна киселина над 360 pmol/I, особено при пациенти с метаболитен синдром, се предписват специални лекарства, които помагат за намаляване на пикочната киселина.
При подагра с развитие на обостряне на артрит се използват противовъзпалителни лекарства.
Как да се предпазим от развитието на хиперурикемия и подагра?
Най-важните принципи за предотвратяване развитието на висока пикочна киселина и подагра включват:
1.Провеждане на годишен профилактичен преглед при общопрактикуващ лекар на хора в риск. Рисковата група включва мъже над 40 години и жени над 60 години, или с ранна менопауза, особено ако имат фамилна обремененост, наднормено тегло или затлъстяване, артериална хипертония, мастна чернодробна дистрофия, висок холестерол и/или кръвна захар и диабет тип 2.
2.Корекция на храненето – хипопуринова диета за хора с висок риск.
3.Нормализиране на теглото.
4.Лечение на мастно чернодробно заболяване.
5.Контрол, постигане и поддържане на целеви нива на артериалното налягане (120-130/70-80 mm Hg при хора под 65 години, 130-140/70-80 mm Hg при хора над 65 години).