Застраховките са добър вариант за всеки човек, който желае да си осигури някаква финансовата сигурност и стабилност, когато изпадне в незавидно положение. Те ни предпазват от неочаквани разходи и загуби, които могат да възникнат в различни житейски обстоятелства. Въпреки това, има ситуации, в които застрахователят може да откаже да плати обезщетение, въпреки че смятаме, че имаме правото на такова. Нека разгледаме какво можем да направим в случай, че застрахователят отказа да плати.
Първото нещо, което трябва да направите, е да прегледате договора на застраховката. В него ще намерите подробна информация за условията за получаване на обезщетение и за правата и задълженията както на застрахователя, така и на застрахования. Ако имате възможност, консултирайте се с адвокат застрахователно право или правен съветник, който може да ви помогне да разберете какви са вашите права в случай на отказ за плащане от страна на застрахователя.
Следващата стъпка е да се свържете с застрахователя и да ги помолите за подробно обяснение защо отказват изплащане на предвиденото в полицата обезщетение. Важно е да запазите спокойствие по време на комуникацията си с тях. Задайте им въпросите си и изискайте ясни и подробни отговори. Най-добре го направете чрез писмена форма, за да може да докажете комуникацията си с тях. В случай, че не постигнете консесус и застрахователят продължава да отказва да плати посоченото обезщетение, то единственият вариант да получите дължимото, е чрез съд.
Ако смятате, че имате основание и доказателства, че имате право на обезщетение по застраховката си, имате правото да предявите жалба или иск пред компетентните институции. Това може да бъде Комисията за Финансов надзор, която отговаря и контролира застрахователната дейнсот или съда, в зависимост от конкретната ситуация. Важно е да имате всички необходими документи и доказателства, които да подкрепят вашето искане за обезщетение.
Не забравяйте, че всяка застраховка има свои уникални условия и правила, които трябва да бъдат спазени от страна на застрахованото лице. Възможно е да не сте разтълкували правилно това, което сте подписали и да сте в заблуда, че имате право на обезщетение по определен казус. Затова преди да сключите застрахователна полица, внимателно прочетете всички условия и разберете какви са правата и задълженията ви по него. Ако не сте сигурни, че сте наясно с описаните правила и условия – потърсете консултация с адвокат застрахователно право, който да прочете договора и да отговори на всичките ви въпроси.
Така, че в случай на отказ от страна на застрахователя да плати обезщетение, е важно да запазите спокойствие и да се консултирате с правен специалист. Прегледайте договора на застраховката и подгответе доказателства за вашето искане. Не се колебайте да предявите жалба или да се обърнете към съдебната система, ако смятате, че имате право на обезщетение. В крайна сметка, вие сте този, който трябва да защитава своите права и интереси. Не позволявайте да бъдете ощетявани по един или друг начин! Има различни начини и правни механизми, които можете да използвате, за да защитите правата си и да получите справедливо обезщетение. Наемете добър адвокат застрахователно право и не губете време, защото законовия срок за обжалване на обезщетение по застрахователни претенции е 15 работни дни от предоставяне на последния застрахователя документ!