
Борислав Гуцанов: Готов съм на дебат за увеличение на майчинството през втората година
Депутатите гласуваха на първо четене със 148 гласа „за“, 70 „против“ и един „въздържал се“ бюджета на държавното обществено осигуряване за 2025 година, в който е заложено „замразяване“ на майчинството в размер на 780 лева през втората година. Срещу това решение възразиха народни представители от „Продължаваме промяната – Демократична България“ и „Възраждане„.
След гласуването министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов призна необходимостта от дискусия по темата, заявявайки: „Аз съм готов на подобен дебат“ относно увеличаването на възнагражденията на майките през втората година, като същевременно те бъдат стимулирани да се връщат на работа в подкрепа на българската икономика. Той подчерта, че Законът за бюджета на ДОО е едногодишен и призова депутатите да спрат да правят внушения, че размерът на майчинството ще остане непроменен през следващите три години.
Подкрепа за бюджета на ДОО изразиха депутатите от ГЕРБ-СДС, ДПС-Ново начало, „БСП-Обединена левица“, „Демокрация, права и свободи“ – ДПС и „Има такъв народ“, информира БТА.
Различни гледни точки
Илиана Жекова от ГЕРБ-СДС заяви, че предложеният бюджет гарантира осигурителните права на българските граждани, но за постигане на баланс между приходите и разходите ще бъде необходим трансфер от държавния бюджет в размер на 11,705 милиарда лева. Тя критикува политическите решения от последните няколко народни събрания, които според нея ще имат дългосрочно негативно въздействие върху пенсионния модел и ще нарушат принципа на солидарната пенсионна система. Жекова изрази твърдото несъгласие на ГЕРБ-СДС с обвързването на обезщетения с минималната работна заплата, тъй като това противоречи на осигурителните принципи.
От друга страна, Венко Сабрутев от „Продължаваме промяната – Демократична България“ категорично заяви, че няма да подкрепят предложения законопроект, наричайки го „бюджетът на Борисов, БСП и ИТН“. Той критикува замразяването на майчинските, детските надбавки и данъчните облекчения за родители за следващите четири години.
Георги Иванов от „Възраждане“ определи решението за замразяване на обезщетението за втората година майчинство до 2028 година като „икономически неоправдано и социално проблематично“ в условията на демографска криза. Той настоя за обвързване на майчинските обезщетения с процента на инфлацията или с минималната работна заплата.
Подкрепа с резерви
Айтен Сабри от „ДПС-Ново начало“ посочи, че общите разходи в бюджета на ДОО през 2025 година са предвидени в размер на 27,4 милиарда лева, което е ръст с 12,5 на сто спрямо 2024 година. Тя отбеляза, че 780 лева майчинство през втората година са недостатъчни за отглеждане на дете, но подчерта, че всичко в бюджета, което е за хората, ще бъде подкрепено от нейната парламентарна група.
Нина Димитрова от БСП-ОЛ определи бюджета като „спасителен“ и „шанс за държавата да си стъпи на краката“. Тя изтъкна, че всички социални плащания са гарантирани без повишаване на данъците и налозите, и че пенсиите ще бъдат индексирани по швейцарското правило въпреки тежкото положение.
Севим Али от „Демокрация, права и свободи“ – ДПС посочи като силна страна на проекта запазването на всички социални плащания, насочени към подобряване живота на различните социални групи. Колегата му Хасан Адемов призова майките през втората година да бъдат стимулирани да се връщат на работа, като получават 75 процента от размера на обезщетението за втората година.
Божидар Божанов от ПП-ДБ беше единственият депутат, който се въздържа при гласуването, обяснявайки, че възразява срещу увеличението на максималния осигурителен доход като мярка, която натоварва „най-продуктивната, най-работещата част от икономиката“.