ПО СВЕТА

Всеки трети гражданин на Северна Македония обмисля да живее в чужбина

Германия е най-желаната дестинация

Тревожна тенденция се очертава в Република Северна Македония, където над една трета от населението обмисля да напусне страната. Това показва ново проучване на Института за политически изследвания в Скопие, представено в предаването „Детектор“ на телевизия Сител.

Статистиката разкрива, че 35,2 процента от гражданите на страната планират да емигрират, като най-засегната е групата на високообразованите специалисти. Според данните от изследването, 50,5 процента от хората между 30 и 39 години и 52,4 процента от тези между 40 и 50 години с висше образование обмислят да потърсят реализация в чужбина.

Защо напускат?

Основните причини за емиграцията са свързани с търсене на по-добро заплащане, качествено здравеопазване и образование, както и по-добра инфраструктура. Мнозина посочват и желанието си да осигурят по-добри възможности за своите деца и кариерно развитие.

Къде отиват?

Германия се очертава като най-предпочитана дестинация с 11,8 процента от анкетираните. На второ място се нарежда Швейцария с 6,9 процента, следвана от Словения с 5,2 процента. Скандинавските държави и Съединените американски щати привличат малко над 3 процента от потенциалните емигранти.

Тревожни прогнози

Десет процента от участниците в проучването категорично заявяват намерението си да напуснат Северна Македония в следващите 5 години. Още по-притеснителен е фактът, че 64,9 процента от анкетираните вече имат близки или познати, които живеят в чужбина – увеличение с почти 5 процента спрямо 2023 година. Според 69,5 процента от респондентите нивото на емиграция се е повишило значително през последните пет години.

Проучването е осъществено в периода от 24 до 26 януари 2025 година с представителна извадка от 1033 души от цялата страна, уточняват от Института за политически изследвания в Скопие.

Related posts

Доналд Тръмп: Няма да депортирам принц Хари, има достатъчно проблеми с ужасната си жена

Правителството на Делхи планира консултации за психичното здраве на учениците

Украйна прие предложението на САЩ за 30-дневно прекратяване на огъня