ПО СВЕТА

Виктор Орбан: Ще разкрия всички средства, идващи от САЩ за НПО-та

Унгария засилва контрола върху медийното финансиране

Унгарският министър-председател Виктор Орбан обяви намерението си да въведе мерки за пълна прозрачност на американското финансиране за неправителствени организации и медии в страната. Изявлението му бе направено в ефира на държавното радио, съобщава Ройтерс.

„В Америка бихме ги нарекли агенти, тъй като те не служат на собствената си страна, а приемат пари от друга власт… Ние не ги наричаме агенти… но това са хора и организации, на които се плаща от чужбина, чиято задача е да свалят унгарското правителство“, заяви Орбан.

Нов закон за суверенитета

В края на 2023 година унгарският парламент прие закон за създаване на Служба за защита на суверенитета. Новата институция има правомощия да проучва потенциални рискове от политическа намеса. Законодателният акт забранява чуждестранното финансиране на политически партии и предвижда затвор до три години за нарушителите.

Реакция на ЕС

Европейската комисия започна наказателна процедура срещу Унгария през февруари 2024 година заради приетия закон. Според институцията той застрашава демократичните ценности и основните права в Европейския съюз.

Нова сделка със САЩ

Орбан разкри, че Унгария планира значителна икономическа сделка със Съединените щати. Според него споразумението ще компенсира „щетите“ от действията на предишната американска администрация, която е въвела ограничения при пътуването и е наложила определени санкции.

Related posts

Лондон и Киев подписаха споразумение за заем от 2,5 милиарда евро

4,8 по Рихтер разлюля Източна Турция

Доналд Тръмп ще се срещне с Еманюел Макрон във Вашингтон