
Държавата залага на социални плащания вместо на инвестиции
Редовният бюджет за 2025 година и конвергентната програма за членство в еврозоната ще определят фискалната позиция на България за следващите няколко години. Това заяви асистент Васил Караиванов, макроикономист и преподавател в Стопанския факултет на Софийски университет „Свети Климент Охридски“.
„Бюджетът за 2025 година, ако не настъпят геополитически изненади, предвижда до 3 процента ръст на брутния вътрешен продукт, преки чуждестранни инвестиции от 3-4 процента от БВП и инфлация между 2.5 и 3 процента“, посочи Караиванов в ефира на предаването „Бизнес старт“ по Bloomberg TV Bulgaria.
Нов дълг за социални плащания
Според експерта, държавата планира да тегли нов дълг, който ще се увеличава средно с около 9-10 милиарда лева годишно. По-голямата част от тези средства ще покриват бюджетния дефицит, а останалите ще се използват за рефинансиране на стари задължения.
„Най-добре е да живееш на кредит във валутата, която сам можеш да си напечаташ, така че влизането в еврозоната е добра перспектива за България“, коментира Караиванов.
Инфраструктурни проекти остават на заден план
Притеснително е, че новият дълг ще се използва предимно за социални плащания като пенсии и увеличения на заплати, което не е добра практика според експерта. Той допълва, че все още няма фокус върху инвестиции, който може да се появи едва през 2027-2028 година.
Вече е известно, че средствата за увеличение на всички пенсии по швейцарското правило вероятно ще бъдат пренасочени от инфраструктурни проекти.
Очаквани ползи от еврозоната и Шенген
Пълноправното членство на България в Шенгенското пространство и присъединяването към еврозоната ще имат положителни ефекти главно върху привличането на чуждестранни инвестиции, смята Васил Караиванов.