Вестник Земя

Коопмедия            ЦКС
НАЦИОНАЛЕН КООПЕРАТИВЕН ВСЕКИДНЕВНИК

Вестник Земя - първа страница

Чет15112018

Брой 220, Година XXVII

Валута: 1 USD = 1.73144 BGN1 GBP = 2.24684 BGN1 CHF = 1.71639 BGN
Back Вие сте тук:Начало Свят (2) Евросъюзът и НАТО задълбочават допълнително сътрудничеството

Евросъюзът и НАТО задълбочават допълнително сътрудничеството

Евросъюзът и НАТО задълбочават допълнително сътрудничеството

“Скъпа Америка, оценявай съюзниците си, не са ти много”, заяви Туск

НАТО и ЕС подписаха в Брюксел съвместна декларация за допълнително задълбочаване на сътрудничеството между двете организации, предаде БТА.

Документът бе подписан от генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг и председателите на Европейския съвет Доналд Туск и на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер.

Искаме да защитим европейските граждани с всички възможни средства, посочи Туск. Решихме да укрепим допълнително сътрудничеството си в областта на придвижването на военни сили, противопоставянето на заплахите в интернет, тероризма, за спиране на каналджиите в Средиземноморието, добави той.

В навечерието на започващата днес 2-дневна среща на върха на НАТО в Брюксел Туск се обърна пряко към президента на САЩ Доналд Тръмп, който, по неговите думи, от дълго време почти всекидневно порицава ЕС, основно заради разходите за отбрана.

“Америка няма и няма да има по-добър съюзник от Европа. Днес харчим за отбрана много повече от Русия и колкото Китай. Това е пряко вложение в европейската и американската сигурност. Скъпа Америка, оценявай съюзниците си, не са ти много. Парите са важни, но съпричастието е по-важно, заяви” Туск.

Той призова Тръмп да има предвид в следващите дни проявата на европейска солидарност след атентатите в САЩ от 11 септември 2001 година.

“Спомнете си за това утре, а и особено когато се срещнете с руския президент Владимир Путин в Хелзинки. Помнете кой е стратегическият Ви съюзник и кой е стратегическият Ви съперник, призова Туск.

Столтенберг поясни, че възможностите за движението на военни части в Европа е от ключово значение за способностите на НАТО за сдържане, както и за борбата с тероризма. Европа поема повече отговорност за собствената си сигурност. Това е в допълнение, а не замества НАТО, Туск.

България

Икономика

Култура

Представят новата книга на Тодор Коруев

Представят новата книга на Тодор Коруев

Новата книга на Тодор Коруев „Още животописи“ (Издателство „Захарий Стоянов“) ще бъде представена на 19 ноември (понеделник) от 17.30 ч. в л…

Прочети още:

Loading...

Спорт

Димитър Бербатов: Още не съм готов да ръководя българския футбол

Димитър Бербатов: Още не съм готов да ръководя българския футбол

Бербо сподели какво мисли за това - дали е готов за ново предизвикателство

“Аз имам много амбиции, свързани с различни неща. Да ръководиш цел…

Прочети още:

Loading...

Земеделие