Вестник Земя

Коопмедия                      ЦКС
                      НАЦИОНАЛЕН КООПЕРАТИВЕН ВСЕКИДНЕВНИК

Вестник Земя - първа страница

Вт26052020

Брой 101, Година XXXI

Валута: 1 USD = 1.79368 BGN ↑ 1 GBP = 2.18375 BGN ↑ 1 CHF = 1.84669 BGN ↑
Back Вие сте тук:Начало Спорт (2) Назарян-младши стана европейски шампион

Назарян-младши стана европейски шампион

Назарян-младши стана европейски шампион

18-годишният талант ликува на първенството по класическа борба в Рим

Едмонд Назарян стана европейски шампион по борба в категория до 55 килограма. На финала на първенството в Рим синът на двукратния олимпийски шампион Армен Назарян победи руснака Виталий Кабалоев със 7:3 и се окичи със златния медал. Българският борец, който дебютира при мъжете на голямо първенство, започна по-активно и нападателно, а с това успя да запише и първи точка на своя актив. Последва наказание и прехвърляне и Назарян поведе с 5:0.

След паузата руснакът натисна, но младият българин успя да спре атаките му и по-малко от две минути преди края имаше аванс от 5:1. 22 секунди преди края разликата бе намалена до 2 точки в полза на Назарян. В този решителен момент младият българин успя да вземе две поредни точки и да ликува със 7:3 срещу европейския първенец от Букурещ 2019 Виталий Кабалоев.

Назарян стигна до решителната схватка за титлата след три категорични победи - две с технически туш и една с туш. На полуфинала Едмонд поднесе голямата изненада, побеждавайки световния и европейски шампион за 2018 година Елданиз Азизли (Азербайджан) и така си осигури класирането в битката за златото.

Легендарният му баща е бил на 19 години, когато печели първото си злато при мъжете. На 18 години Армен спечели първия си медал от световно първенство за мъже. А сега синът му върви уверено по неговите стъпки и дори го надмина на тази възраст.

“Много съм радостен. След като премина еуфорията, едва сега се запитах: Какво направих аз? Дойдох тук само, за да трупам опит. В началото на първенството и треньорите ми нямаха големи очаквания. А моят баща ми казваше: Спокойно, ти си при мъжете, идваш, за да правиш борби. Затова тръгнах освободено, без напрежение – не бързах и не рискувах, но имах своя тактика. Именно това ми беше предимството пред останалите, които бяха по-големи и по-опитни от мен. Всичко ми тръгна и ми се получаваше, натрупах самочувствие. Във всяка една от срещите дадох всичко от себе си. А на финала излязох, за да стана шампион. Нищо, че ми бе дебют при мъжете. Нямам притеснения от големите имена срещу мен на тепиха. Просто излизам и показвам това, което съм отработвал на тренировка и гледам да се усъвършенствам”, заяви шампионът ден след финала.

И разкрива, че играта на шах, която така много обича, също му е помогнала: “Шахът тренира бързина на мисълта. А в нашия спорт именно това трябва да използваш, както и да имаш здрава психика. Е, накрая руският борец искаше много да ме победи на финала, но и аз исках страшно много да стана шампион. Обещавам си с още много медали да зарадвам България!”

Неговият баща Армен Назарян, двукратен олимпийски, трикратен световен и шест пъти европейски шампион, си пожела синът да задмине успехите му: “От цял свят ми се обаждат да ме поздравят. Безкрайно съм щастлив, плаках от радост. И то, заради казаното от Едмонд, че обича да става шампион. Още не мога да повярвам. Та той все още е дете, на 18 години, а вече е шампион при мъжете. И тук вече ме задмина - аз спечелих първия си медал на 19 години. Радвам се, че има воля, че се бори докрай, прави и моята коронна хватка центур, която ми е донесла много победи. Включихме го в състава на майтап, да трупа опит. А той взе, че стана шампион.... Дори се бори с лека контузия. Но, когато разбра, че и аз на Олимпиадата в Сидни се борех с травма и взех златен медал, всичко забрави. Горд баща съм!”

България

Икономика

Loading...

Култура

Музеите на Ватикана отварят врати от 1 юни

Музеите на Ватикана отварят врати от 1 юни

Ватиканските музеи ще се върнат към работа от 1 юни, като всички посетители ще носят маски, ще спазват правилата за социална дистанция и тем...

Прочети още:

Loading...

Свят

Земеделие

95 наглеци източили евросредства от 160 000 дка незасети полета

95 наглеци източили евросредства от 160 000 дка незасети полета

Фалшивите чертожници са получавали над 13 лв. на декар за празни ниви с боб и леща

Ако през миналата година помощта по обвързаната подкрепа з...

Прочети още:

Loading...