Брой 178, Година XXX

Валута: 1 USD = 1.76264 BGN ↓ 1 GBP = 2.19527 BGN ↓ 1 CHF = 1.78778 BGN ↓
Back Вие сте тук:Начало Спорт (2) Ливърпул ликува в Истанбул със Суперкупата на Европа

Ливърпул ликува в Истанбул със Суперкупата на Европа

Мърсисайдци надвиха Челси в исторически мач и отново се радват с трофей край Босфора

Европейският клубен шампион Ливърпул победи драматично носителя на трофея от Лига Европа Челси с 5:4 след изпълнение на дузпи на “Водафон Парк“ в Истанбул и спечели Суперкупата на Европа за четвърти път. В редовното време срещата завърши 1:1, а след продълженията резултатът бе 2:2. Мачът бе исторически, след като за първи път за трофея спориха два английски тима, а жена ръководи толкова важен сблъсък. Това бе французойката Стефани Фрапар, която използва и системата ВАР, влязла в употреба за първи път в мач за този трофей.

Оливие Жуиру (36) даде аванс на “сините“ от Лондон, а Садио Мане (48, 95) направи пълен обрат, а след това Жоржиньо (101-дузпа) изравни и прати мача да бъде решен с дузпи. При тях мърсисайдци бяха безпогрешни, а Тами Абрахам пропусна последното изпълнение от бялата точка.

Ливърпул ликува в Истанбул за втори път след триумфа в Шампионската лига през 2005 година. Тогава мърсисайдци стигнаха до трофея, след като изоставаха с 0:3 на полувремето срещу Милан, а след това изравниха и спечелиха Шампионската лига след дузпи. През същата година футболистите на Ливърпул взеха и Суперкупата на Европа след успех с 3:1 срещу ЦСКА (Москва).

Мениджърът на Ливърпул Юрген Клоп коментира победата на тима си в мача за Суперкупата на УЕФА. „Много труден двубой и за двата отбора. Победата беше важна и ние успяхме да я постигнем. Никой на стадиона не искаше да има продължения. Те бяха убийствени. Не бях сигурен за изхода на срещата при дузпите, но в момента на кого му пука“, заяви Клоп.

„Започнахме добре мача, но след това се отпуснахме. Много можем да говорим за футбола в този двубой, но вече е късно. Всичко свърши. Трябваше да се борим на терена и момчетата го направиха“, допълни германският специалист.

Мениджърът на Челси Франк Лампард за трети път губи спора за Суперкупата на УЕФА. Два пъти тази несполука го сполетява като футболист. Сега той не успя да стори това и начело на тима от „Стамфорд Бридж“. През 2012 и 2013 г. Лампард е в състава на „сините“ от Лондон при загубите с 1:3 от Атлетико (Мадрид) и 4:5 след дузпи от Байерн. Челси един път в историята си е печелил Суперкупата на УЕФА, когато през 1998 г. побеждава Реал (Мадрид) с 1:0 след гол на Густаво Пойет седем минути преди края.

„Много се гордея с отбора си, неговото представяне и уверена игра. Мачът беше труден, а Ливърпул е много силен. Освен това съперникът имаше повече време за почивка. Понякога всичко във футбола опира и до малко късмет“, призна Лампард след загубата в Истанбул.

“Тами Абрахам искаше да бие пети. Това говори за увереност. Всеки футболист минава през такъв етап. И аз съм пропускал дузпи. Това може да се случи на всекиго и част от професията ни. Ще мине време и момчето ще стане още по-силено“, оптимист е мениджърът на Челси.