Валута: 1 USD = 1.77706 BGN ↑ 1 GBP = 2.28059 BGN ↑ 1 CHF = 1.79533 BGN ↑
Back Вие сте тук:Начало Спорт (2) Мария Оряшкова донесе първо злато на България от Минск

Мария Оряшкова донесе първо злато на България от Минск

След два дни състезателката ни по самбо ще мери сили и в схватките по борба

Мария Оряшкова спечели първия медал за България на Европейските игри в Минск. Деветкратната европейска и четирикратна световна шампионка в самбото стигна до титлата в категория до 80 килограма, след като на финала се справи с конкуренцията Жанара Кусанова. Рускинята първа реализира точка, но българката отвърна и така си осигури златото.

Оряшкова започна турнира в Минск с трудна победа срещу представителката на домакините Светлана Тимошенко с 3:2 точки, а на полуфиналите се справи с украинката Алина Ковалска с 2:0.

Точната мотивация и правилните хора! Това стои в основата на успеха на Мария Оряшкова - първата златка медалистка за България на II европейски олимпийски игри в Минск (Блрс). Тя триумфира в турнира по самбо в категория до 80 кг, след като победи рускинята Жанара Кусанова.

“Щастлива съм. Когато имаш точната мотивация и точните хора зад гърба си, мисля, че се получава. Беларус, Украйна и Русия са първите в ранглистата. Горда съм, че съм българка. Винаги ще се боря за страната си”, бяха първите думи на Оряшкова след успеха.

“Ще си взема един ден почивка и продължавам. Засега вървя добре, ще видим и след борбата какво ще стане. За момента в самбото се чувствам по-сигурна. Тренирам от дете и ми е по на сърце. Целта ми в борбата са олимпийските игри”, каза още победителката в самбото.

Оряшкова ще участва в Минск и в турнира по борба в категория до 76 килограма, така че в следващите няколко дни ще трябва да свали килограми, за да влезе в категорията си. Схватките в турнира по борба започват на 27 юни.

Ивайло Иванов не успя да се пребори златно отличие. Представителят ни в категория до 81 килограма на турнира по джудо отстъпи с вадзари 16 секунди преди края на редовното време на белгиеца Матиас Касе. Възпитаникът на Атанас Герчев беше равностоен през цялата борба, но след реализираното вадзари от Касе той нямаше време да реагира и да доведе финалния двубой до “златна точка”.

Касе е световен шампион до 21 години от Загреб 2017, а тази година има два бронзови медала от турнирите от Големия шлем в Дюселдорф и Баку.

Турнирът по джудо в Минск важи и за европейско първенство, така че българинът ще натрупа точки и за световната и олимпийската ранглисти. По пътя към финала Иванов постигна три победи с ипон - над Иура Свейнбьорн (Исландия), Шамил Борчашвили (Австрия) и Антонио Еспозито (Италия), в полуфинала надви с вадзари унгареца Атила Унгвари.

Така до момента българските спортисти спечелиха общо девет отличия - 1 златен, 4 сребърни и 4 бронзови медала. Лидер в класирането по медали е Русия с 38 медала - 19 златни, 9 сребърни и 10 бронзови.