Брой 199, Година XXVII

Валута: 1 USD = 1.68883 BGN1 GBP = 2.2214 BGN1 CHF = 1.71144 BGN
Back Вие сте тук:Начало Спорт (2) Българи със злато на младежката Олимпиада в Буенос Айрес

Българи със злато на младежката Олимпиада в Буенос Айрес

Златни медали в акробатиката на младежките Олимпийски игри в Буенос Айрес завоюваха Мариела Костадинова и Панайот Димитров. Те са част от интернационалния отбор, спечелил първото място в гимнастическо състезание на смесени отбори. Това е нов тип състезание, при което се оформят 12 отбора, като във всеки един от тях има по 12 представители на различни държави в следния състав: по три момчета и по три момичета от спортната гимнастика, по три момичета от художествената гимнастика, по една смесена двойка от акробатиката, по едно момче и по едно момиче от батута. За класирането в това мултинационално състезание се взимаха предвид само местата (без точките) в квалификационните надпревари на всеки един представител в съответния му спорт.

Нашите акробати бяха със значителен принос за титлата на своя мултинационален тим, тъй като още в първия ден на игрите се наредиха трети в квалификациите и се класираха безпроблемно за финала. В общото класиране българската двойка се нареди на трета позиция.

Мария Делчева се класира за полуфиналите на отборния турнир по бадминтон. Българката е част от тим Алфа, който се наложи със 110:94 над Гама. Българката игра два мача на двойки и записа две победи. Първо тя спечели заедно с Хасини Нусака Амбалангодаге (Шри Ланка) срещу Фернанда Рива Сапонара (Перу) и Хала Буксани (Алжир) с 12:9, а след това заедно с Джени Гай (САЩ) надделяха над Сапонара и Яка Реди Вайшнави (Индонезия) с 11:5.

В спортното катерене шестимата финалисти стартираха спора за титлата с изпитанието за скорост. В него Петър Иванов се нареди на пето място, лидер бе Сам Авизу от Франция. Във втората надпревара „боулдер“, която е и коронната дисциплина на Иванов, българинът се класира четвърти, а във финалното изпитание остана пети. Така, в крайното общо подреждане Иванов зае шесто място. Първи олимпийски шампион в историята на този нов спорт стана японецът Кейта Дохи, пред своя сънародник Шута Танака, а бронзът е за Сам Авезу от Франция.

Спортното катерене ще бъде и сред петте нови спорта в програмата на олимпиадата в Токио след две години.

В спортната стрелба Кирил Киров се нареди 11-и в дисциплината 10 м въздушен пистолет, но резултатът не му позволи да влезе сред най-добрите осем за финала. Пламен Емилов и китайката Зеру Ван в международен микс отбор на 10 м въздушна пушка се класираха за осминафиналите днес.

В плуването на 50 м бътерфлай Тихомир Тодоров финишира седми в серията си с време 25.33 сек., катопочти половин секунда не му достигна да влезе сред полуфиналистите и той остана 30-и в крайното подреждане.