Вестник Земя

Коопмедия            ЦКС
НАЦИОНАЛЕН КООПЕРАТИВЕН ВСЕКИДНЕВНИК

Вестник Земя - първа страница

Чет15112018

Брой 220, Година XXVII

Валута: 1 USD = 1.73144 BGN1 GBP = 2.24684 BGN1 CHF = 1.71639 BGN
Back Вие сте тук:Начало Култура (2) Родни поети представиха свои произведения в Ню Йорк

Родни поети представиха свои произведения в Ню Йорк

Двама български автори взеха участие в Литературна вечер и дискусия, посветени на съвременната ни литература в престижния „The Yale Club of New York“, основан през 1897 г. Преди няколко дни българските поети и университетски преподаватели Владимир Левчев (Американски университет в България, Благоевград) и Поли Муканова (Университет по библиотекознание и информационни технологии — УниБИТ) представиха собствено художествено творчество на английски и български език. Представените произведения ще бъдат публикувани в т.нар. Yale Club Reading Series. Левчев има вече 4 книги с поезия, които са издадени в САЩ, множество публикации в американски антологии и периодични издания. Муканова за първи път се представя пред отбрана американска публика, която се отнесе с искрено уважение към творческите инвенции на младата българска поетеса.

В поетичните серии участват утвърдени и изявени поети от целия свят. Мероприятията са съпроводени с конференции и се провеждат ежемесечно в Манхатън. Домакин на събитието бе проф. Сълтан Катто (поет и физик), а негов координатор е издателят Стенли Баркан (Cross-Cultural Communication, 1971), който е издател и на първата американска книга на Владимир Левчев “Leaves from the Dry Tree”, както и съиздател на българското издание на поезията на Стенли Кюниц (печелил всички големи награди, вкл. Пулицър, лауреат на САЩ), в превод на Вл. Левчев, “Преминаване” (Passing Through). Баркан e работил с българския художник Стоян Чуканов — Чуки, както и е представял и други български автори като Борис Христов, Любомир Канов, Ванцети Василев и Бисера Виденова.

Левчев и Муканова четоха свои произведения и във Вашингтон, заедно с поета Любомир Николов, който от дълги години живее там. Домакини на четенето бяха проф. д-р Кевин Клинтън и д-р Нора Клинтън, основатели и съпрезиденти на American Research Center in Sofia Foundation. На четенето присъства и един от доайените на библиотечното дело в България – госпожа Пенка Митрани, една от първите преподавателки в тогавашния Държавен библиотекарски институт и уважавана личност в американското библиотечно общество. Известната художничка Ада Митрани, която към настоящия момент се изявява и на адвокатското поприще, бе част от атмосферата на прекрасната вечер. На събитието присъстваха и други интелектуалци и бизнесмени от САЩ, Канада, Мексико, Италия и България.

България

Икономика

Спорт

Димитър Бербатов: Още не съм готов да ръководя българския футбол

Димитър Бербатов: Още не съм готов да ръководя българския футбол

Бербо сподели какво мисли за това - дали е готов за ново предизвикателство

“Аз имам много амбиции, свързани с различни неща. Да ръководиш цел…

Прочети още:

Loading...

Свят

Земеделие